Jasne, przejrzyste i stylowe. Duże przeszklenia stają się coraz bardziej popularne w architekturze. Trend ten widoczny jest zarówno w architekturze komercyjnej, handlowej, jak i w standardowym budownictwie. Czy warto zainwestować w duże okna w domu?

Współczesna architektura stara się łączyć funkcjonalność, oryginalność, energooszczędność, komfort, wygląd i estetykę. Nie ma idealnych kombinacji. Bądź świadomy zalet i wad dużych przeszkleń podczas budowy domu.

Możesz zrównoważyć niektóre z wad poprzez zastosowanie lepszych materiałów, ale im większy budżet, tym skuteczniej możesz to zrobić. Dom z dużymi oknami zawsze będzie kosztował więcej niż budynek wykonany ze standardowej stolarki.

Duże okna w domu to plus

Przeszklone ściany, okna wychodzące bezpośrednio na ogród, duże patia, zabudowane tarasy, a nawet podwórkowe szklarnie to struktury, które uwielbiają stosować architekci. Duże okna oferują wiele korzyści:

  • Jasne wnętrza z dużą ilością światła słonecznego lśnią - przeszklone ściany wpuszczają więcej światła niż zwykłej wielkości okna. Jeśli okna wychodzą na las lub ogród, pomieszczenie wyda się jaśniejsze i bardziej przestronne.
  • Przepiękne widoki - To kolejna korzyść z budowania z przeszkleniami. Małe okno oznacza wąskie pole widzenia. Przeszklona ściana daje Ci panoramiczny widok, którym możesz cieszyć się każdego dnia. Przeszklona ściana jest bardzo rzadka, jeśli mieszkasz poza miastem i masz widok na morze, góry lub las ze swoich okien.
  • Dużo ciepła ze słońca Nowoczesne domy pasywne i energooszczędne są zaprojektowane tak, aby maksymalnie zagospodarować energię, zarówno z urządzeń grzewczych, jak i z natury. Łatwiej jest ogrzać pomieszczenie, w którym znajdują się duże okna skierowane na słońce.

Domy z dużymi oknami mają wady

Dla równowagi należy pamiętać o negatywach. Są one nieliczne i bardzo liczne. Istnieją jednak pewne opcje technologiczne, które mogą pomóc w ich przeciwdziałaniu. Jednak, jak każdy wie, wszystko jest drogie.

  • Cena - Duże okna w domu to spory wydatek. Takie okna muszą być wykonane z materiałów wyższej jakości, powinny mieć szyby antywłamaniowe P4 i specjalne okucia.
  • Wyższy współczynnik transportu ciepła (sprawdź, co to jest) Okno to całość: rama i pakiet szybowy, a także sposób montażu. Szyba jest najsłabszym ogniwem, jeśli chodzi o izolację termiczną. Powierzchnia szyby decyduje o współczynniku przenikania ciepła. Oznacza to, że więcej ciepła jest tracone na zewnątrz.
  • Wysoka cena wymiany szyby Szyba klasy P4 jest zaporowa i praktycznie nie do wybicia. Nie pomoże nawet młotek ważący kilka kilogramów. Jednak w przypadku wybicia szyby lub zaatakowania jej przez kogoś, konieczna jest wymiana całego okna. To dodaje znacznych kosztów.

Wymieniliśmy plusy i minusy dużych okien w domach. Uważamy, że korzyści przewyższają wszelkie minusy. Jeśli masz budżet , warto rozważyć takie rozwiązanie . Z pewnością będzie się on wyróżniał na tle innych domów jednorodzinnych.

4/5 - (2 głosy)