Do niedawna plastikowe okno było postrzegane jako przedmiot luksusowy. Dziś można je znaleźć prawie wszędzie. Oczywiście wynika to z tego, jak przystępne cenowo, łatwe w użyciu i zapewniają wygodę. Reklamy producentów także przyczyniają się do ich popularności. Czy w przypadku konstrukcji metalowo-plastikowych wszystko jest bezwarunkowo doskonałe, jak mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka?

Jakie są zalety okien plastikowych

To przede wszystkim wysoka efektywność energetyczna. Wysokiej jakości tworzywo sztuczne, z którego wykonana jest rama okna, zapewnia znacznie lepsze właściwości izolacyjne niż aluminium czy drewno. Profil PVC minimalizuje zużycie energii, co w konsekwencji prowadzi do obniżenia kosztów ogrzewania. Ze względu na szczelność plastikowych okien w pomieszczeniu, nawet w chłodne dni, utrzyma się ta sama temperatura. Ponadto żadna zła pogoda nie zaszkodzi plastikowi, czego nie można powiedzieć o konstrukcjach drewnianych. To też optymalny stosunek ceny do wydajności. Ościeżnice PCV są już co najmniej 20-30% tańsze, jeśli chodzi o zakup ościeżnic drewnianych. Wysoki potencjał oszczędności energii i minimalna konserwacja przez cały okres eksploatacji obniży koszty w dłuższej perspektywie. Minimalna konserwacja. Okna z profili plastikowych są niezwykle łatwe w utrzymaniu. Przykładowo, jeśli okna drewniane sprawdzane są co dwa lata, a maluje się je co pięć lat, to plastikowy profil, który składa się z granulatu PCV, jest wyjątkowo odporny na wszelkie warunki atmosferyczne, to znaczy nie pęka ani od deszczu lub słońca i zachowują swoją jasność. Nie trzeba ich okresowo malować ani przetwarzać. Można je czyścić, przecierając płynem, który jest zwykle używany do mycia naczyń. Żywotność okien plastikowych jest bardzo długa. Zachowują swoją funkcjonalność przez co najmniej pół wieku. Konstrukcje te można uznać za doskonałą inwestycję, która w przyszłości nie będzie wymagała żadnych kosztów. Konstrukcje te pomogą odizolować się od hałasu ulic i innego zewnętrznego zgiełku, a także pozwolą cieszyć się ciszą. Jakość redukcji szumów zależy od liczby dostępnych kamer.

Wady okien plastikowych

Jedną z głównych wad plastiku jest jego szczelność. Chociaż w niektórych przypadkach, jeśli w domu działa autonomiczny system wentylacyjny, szczelność również odgrywa pozytywną rolę. Plastik jest właściwie materiałem nienasycającym, więc w pomieszczeniu może powstać efekt cieplarniany: robi się tu gorąco, szkło paruje, brakuje wilgoci. Na szczęście z tym mankamentem można sobie poradzić:

• możesz wyposażyć pokój w system wentylacji;

• przestrzegać specjalnych procedur podczas montażu konstrukcji okna.

Naprawa okien plastikowych jest trudna i często nie nadają się one do naprawy. W uszkodzonej drewnianej ramie można wymienić poszczególne elementy. Zniszczona część, a nawet wgniecenie w plastiku będzie dość trudne do naprawienia. Dbanie o nie jest oczywiście bardzo proste, ale będziesz musiał to robić dość często, ponieważ plastikowe ramki są elektrostatyczne i działają jak magnes, przyciągając do siebie kurz i brud. Materiał, z którego wykonane są profile, z reguły podlega odkształceniom termicznym - wraz ze wzrostem temperatury rozszerza się i kurczy wraz ze spadkiem.