Podstawowe informacje o oknach

Można znaleźć okna przeznaczone do nowej konstrukcji i wymiany. Okno do nowych konstrukcji ma płetwę do wbijania gwoździ - obręcz, która pozwala zabezpieczyć je w surowym otworze w ścianie. Okno do wymiany nie ma płetwy do wbijania gwoździ. Jest ono mocowane do istniejącej ramy okiennej za pomocą łączników biegnących przez zespół okienny, co ułatwia montaż. Podczas modernizacji istniejących okien zazwyczaj stosuje się okna zamienne, chyba że istniejąca rama wokół otworu wymaga wymiany. Przed zakupem okien zamiennych upewnij się, że masz dobre pomiary istniejących otworów. Przeczytaj Pomiar okien do wymiany, aby uzyskać instrukcje.

Okna są albo otwieralne (można je otworzyć) albo stałe (nie można ich otworzyć). W oknie znajduje się co najmniej jedno skrzydło - tafla szkła i rama z pionowych słupków i poziomych szyn. Szyba to pojedyncza tafla szkła oprawiona w ramę okna. Przeszklenie może odnosić się zarówno do szyby w oknie, jak i do procesu mocowania szyby do ramy. Rama okna składa się z nadproża, ościeżnicy, ościeża bocznego i parapetu.

Anatomia okna

Schemat przedstawiający części okna.
Okno winylowe jednoskrzydłowe lub dwuskrzydłowe

 • Ościeżnica czołowa
 • Kratki pomiędzy szybami (GBG)
 • Szyba/szkło
 • Skrzydło
 • Ościeżnica boczna 
 • Słupek
 • Szyna
 • Parapet

Rodzaje okien

Każdy typ okna ma specyficzne cechy i właściwości. Oprócz wyglądu (od wewnątrz i z zewnątrz), rozważ ich funkcję, czy chcesz je otwierać, czy nie i ile światła wpuszczają. Zastanów się również, jak będziesz je czyścić i konserwować. 

Okna dwuskrzydłowe

Okna dwuskrzydłowe oferują klasyczny wygląd. Mają one otwierane górne i dolne skrzydła. Opuszczając górne i podnosząc dolne skrzydło, można pozwolić, aby cieplejsze powietrze w pobliżu sufitu wydostawało się na zewnątrz przez górne skrzydło, podczas gdy chłodniejsze powietrze może napływać przez dolne. Wiele okien dwuskrzydłowych ma skrzydła uchylne do wewnątrz, co pozwala na czyszczenie powierzchni zewnętrznych z wnętrza domu. Ta cecha jest szczególnie cenna, jeśli okna znajdują się na drugim piętrze. 

Okna jednoskrzydłowe

Okna jednoskrzydłowe wyglądają podobnie do modeli dwuskrzydłowych, ale tylko dolne skrzydło jest otwierane. Podobnie jak w przypadku okien dwuskrzydłowych, niektóre modele umożliwiają obrócenie skrzydła do wewnątrz w celu oczyszczenia powierzchni zewnętrznej.

Okna przesuwne

Okna przesuwne mają jeden lub więcej paneli, które przesuwają się poziomo wzdłuż górnej i dolnej szyny, umożliwiając łatwe otwarcie połowy okna w celu przewietrzenia.

Okna z akcentami

Okna akcentujące są dostępne w standardowej prostokątnej konstrukcji lub w kształtach, które oferują większą różnorodność wizualną, takich jak ośmiokąt. Okna te są zazwyczaj stałe i nie pozwalają na wentylację.

Okna z pustaków szklanych

Okna z pustaków szklanych zbudowane są z pojedynczych pustaków uszczelnionych zaprawą. Grube, odporne na stłuczenie szkło zapewnia prywatność, ale nadal wpuszcza światło do domu. Okna z pustaków szklanych są stałe, ale niektóre mają wbudowany otwór wentylacyjny, który można uchylić. Inne modele - zaprojektowane do użytku w pralni - zawierają wylot dla węża odpowietrzającego suszarkę.

Okna wyłazowe do piwnicy

Okna koszowe w piwnicy są mocowane na zawiasach od dołu i otwierane od góry. Mogą one zapewnić przepływ powietrza do piwnicy i są zazwyczaj umieszczone nisko na ścianie zewnętrznej.

Inne rodzaje okien

Istnieją inne popularne typy okien często przeznaczone do nowych konstrukcji.

Okna projekcyjne wysuwają się z domu. Okno łukowe to zespół trzech lub więcej pojedynczych jednostek ustawionych pod niewielkim kątem - na przykład 10 stopni - dających wrażenie łagodnego łuku na zewnątrz. Okna wykuszowe są podobne, ale pasują do siebie pod większym kątem - na przykład 30 lub 45 stopni - i wystają dalej od domu.

Okna obrazowe to stałe modele zaprojektowane tak, aby oferowały szerokie, niezakłócone widoki i zapewniały dużo światła.

Okna skrzydłowe mają zawiasy na jednym końcu i wychylają się w celu wentylacji na drugim końcu. Są łatwe do otwierania i zapewniają dobry przepływ powietrza.

Okna markizowe mają skrzydło uchylne od góry, które odchyla się od dołu. Konstrukcja okna markizowego pomaga utrzymać deszcz na zewnątrz, gdy okno jest otwarte.

Świetliki montowane są w suficie i mogą być stałe lub otwierane. W ciągu dnia działają one jak napowietrzne oprawy oświetleniowe. Większe, tradycyjne świetliki wymagają do instalacji bezpośredniego połączenia między sufitem a dachem. Mniejsze świetliki rurowe zawierają odblaskową rurę, która kieruje naturalne światło przez przestrzeń na poddaszu do dyfuzora w suficie, oświetlając małe przestrzenie, takie jak korytarze lub łazienki. Ich rozmiar pozwala na współpracę z każdym rodzajem podpory dachowej bez konieczności cięcia i wzmacniania belek.

Okna burzowe ograniczają przepływ powietrza do domu, zapewniając ekonomiczny sposób na zwiększenie efektywności energetycznej okien jednoszybowych. Przestrzeń pomiędzy oknem burzowym a istniejącym oknem działa jako dodatkowa izolacja.

Materiały ram okiennych

Materiał ramy okna wpływa na czynniki takie jak transfer ciepła, trwałość i konserwacja.

 • Winyl jest powszechnie stosowanym materiałem do wymiany okien. Okna winylowe są wykonane ze sztywnego, odpornego na uderzenia polichlorku winylu (PCW), z pustymi komorami wewnątrz, które pomagają im oprzeć się przenikaniu ciepła i kondensacji. Okna winylowe nie wymagają malowania ani wykańczania, a materiał nie blaknie ani nie gnije.
 • Okna aluminiowe mogą być ekonomiczną opcją dla wymiany okien. Są one trwałe, lekkie i stosunkowo łatwe w obsłudze. Okna aluminiowe są odporne na korozję i wymagają niewielkiej konserwacji.
 • Drewno jest popularne, szczególnie w przypadku wewnętrznych części okna. Jest ono dostępne w oknach do nowych konstrukcji. Drewno nie przewodzi tak dużo ciepła lub zimna jak inne materiały i nie pozwala na tak dużą kondensację. Okna drewniane często nie są wykończone, ale można zaoszczędzić sobie pracy kupując je już zagruntowane na zewnątrz lub wewnątrz. Można je również kupić już pomalowane w kilku standardowych kolorach.
 • Okna drewniane z okładzinami posiadają zalety drewna od wewnątrz, ale od zewnątrz są pokryte wytrzymałą, niewymagającą konserwacji powłoką aluminiową. Okładzina ta zapewnia trwałość i zapobiega gniciu. Okna z drewna klejonego są dostępne w nowym budownictwie.
 • Okna z włókna szklanego są trwałe i wodoodporne. Nie pękają, nie wyginają się, nie wypaczają, nie rdzewieją, nie gniją, nie korodują, nie łuszczą się, są trwałe i łatwe w pielęgnacji. Niższa przewodność cieplna i mniejsza rozszerzalność cieplna oznacza, że ramy nie będą się rozszerzać i kurczyć tak bardzo jak w przypadku innych materiałów.