Dom pasywny to budynek, który zużywa minimalną ilość energii do ogrzewania. Takie podejście znacznie obniża koszty ogrzewania i ma korzystny wpływ na środowisko. Tendencja do budowania domów pasywnych pojawiła się w XX wieku.

Czym jest budownictwo pasywne?

Domy pasywne zatrzymują tak dużo ciepła wewnętrznego, że praktycznie nie potrzebują aktywnego ogrzewania. Budynek obniża koszty energii nawet o 70%, a koszty ogrzewania nawet o 90%, co poprawia stan środowiska. Pierwsze domy, które miały zużywać mało energii cieplnej, zaczęto budować w latach 70-tych. Specjaliści zaplanowali poprawę właściwości budynków o niskim zużyciu energii: szczelność, system wentylacji, izolacja termiczna. Za pierwszy dom pasywny uważa się jednak budynek w niemieckim mieście Darmstadt w powiecie Kranichstein. Naukowcy stworzyli nowy obwód, który ograniczył zużycie energii do minimum. W rzeczywistości taki dom był biernie ciepły: ogrzewał się wewnętrznymi źródłami ciepła, napływającą energią słoneczną i niewielkim ogrzaniem powietrza nawiewanego. Koncepcja domu pasywnego ma swoje wady i zalety.

Obniżenie kosztów ogrzewania to jedna z głównych zalet takiego mieszkania. Okna ustawione są tak, aby ciepło słońca podnosiło temperaturę pomieszczenia, a szyby i ramy „oddawały” jak najmniej ciepła z zewnątrz. Straty ciepła są również zmniejszone dzięki mocnemu uszczelnieniu dachu i ścian. Do ścian zewnętrznych przymocowane są metalowe konstrukcje nośne. Ponieważ metal dobrze przewodzi ciepło, obniża temperaturę sąsiednich ścian. Ponadto domy pasywne ograniczają negatywny wpływ na środowisko.

Okna energooszczędne jako ważny element domu pasywnego.

Szkło energooszczędne odbija w kierunku promieniowania długofalowe promienie ciepła, czyli przyczynia się do tego, że zimą okno nie wypuszcza ciepła, a latem utrzyma w pomieszczeniu chłód odbijając ciepło. Takie właściwości konstrukcji okna zapewnia niskoemisyjne szkło energooszczędne (I-glass), wykonane metodą napylania specjalnego srebra. Zalety szkła energooszczędnego:

- zapewnia wystarczające doświetlenie pomieszczenia;

- zwiększa izolację termiczną zimą;

- chroni pomieszczenie przed nagrzewaniem latem;

- zapobiega „wypalaniu” się mebli i elementów wyposażenia wnętrz;

Jeśli szkło energooszczędne to za mało, wówczas komorę szyby zespolonej wypełnia się argonem, co podnosi właściwości termoizolacyjne okna (okno energooszczędne). Należy zauważyć, że argon nie jest gazem łatwopalnym i jest bezpieczny dla ludzi. Dwukomorowy pakiet dwuszybowy z energooszczędnym szkłem będzie maksymalnym zabezpieczeniem przed utratą ciepła w domu. Rama okna energooszczędnego wykonana jest z materiału o niskim przewodnictwie cieplnym - polimeru. Wysokiej jakości polimer ma niską przewodność cieplną i jest odporny na wpływy zewnętrzne. Stosowane są również drewniane ramy okien z podwójnymi szybami. Takie ramy nie mają nic wspólnego ze starymi oknami. Teraz to przetworzone drewno, które służy jako dobry izolator ciepła, nie wysycha, zapewnia szczelność otworu okiennego. Energooszczędne okno nie zamarza od wewnątrz w zimne dni.