Niektórzy je uwielbiają, twierdząc, że nadają oknom niepowtarzalny wygląd i smak. Inni uważają je za relikt, który dziś jest wyrazem fanaberii ludzi, którzy zbyt dużą wagę przykładają do trendów wzorniczych sprzed lat. Jak to jest z tymi szprosami, zapytacie?

Jakie są różne rodzaje szprosów, które można znaleźć?

Może warto poświęcić chwilę, aby dowiedzieć się, czym są szprosy. Są to po prostu listwy, które dzielą okno na wiele segmentów. Na rynku istnieje wiele rodzajów szprosów. Mogą być one jednak nierówne. Istnieją szprosy konstrukcyjne, które są wykonane z tego samego materiału co okna.

Ich grubość jest prawie zawsze taka sama jak grubość ramy. Jest to jakby przedłużenie , które ma zwiększyć wytrzymałość i stabilność okien. Często stosowane są okna drewniane. Innym rodzajem są szprosy międzyszybowe, wykonane z aluminium i umieszczone między szybami. Ostatnim rodzajem są szprosy naklejane. Są to tak zwane szprosy wiedeńskie. Są one przymocowane od zewnątrz i naśladują podział szyby.

Dlaczego warto stosować szprosy

Zasadnicze pytanie brzmi jednak: czy warto stosować szprosy, czy nie? Czy nadal jest to właściwy rodzaj elementu, który spełnia swoje zadanie, czyli poprawia estetykę i wygląd okna? Jak się okazuje, jest to ich jedyna zaleta.

To prawda, szprosy nadal nawiązują do stylu i charakteru okna. Dzięki nim każde okno i elewacja budynku wyglądały znacznie lepiej. Niestety, ze względu na postęp technologiczny, szprosy straciły drugą zaletę, jaką było wzmocnienie konstrukcji okna. Nie są już potrzebne do tego celu.

Czy istnieją jakieś wady szprosów?

Czy są jakieś problemy lub wady szprosów? Czy lepsza strona estetyczna szprosów nie jest problemem?
Jak w wielu innych podobnych przypadkach, zadanie, które jest czysto estetyczne musi być również funkcjonalne. W tym miejscu należy wspomnieć w pierwszej kolejności o trudności w myciu okien.

Zamiast gładkiej tafli otrzymujemy małe kawałki szkła przeplatane szprosami, które będą zbierać brud w listwach.

Podsumowanie

Jak widać szprosy w oknach mają swoje wady i zalety. Szprosy to jedyny sposób na upiększenie okien i nadanie im wyglądu vintage.

Oceń ten post