Pojawienie się plastiku wywołało niekończącą się do dziś dyskusje. Co jest lepsze okna drewniane czy plastikowe?

Cena

Często cena jest głównym kryterium wyboru okien. Każdy z nas ma budżet, w ramach którego dokonuje zakupów. I nie każdy może sobie pozwolić na montaż okien drewnianych, w przeciwieństwie do plastikowych. Cena nawet najtańszego okna drewnianego jest 1,5 - 2 razy wyższa od ceny podobnej konstrukcji PCV. A użycie droższych gatunków drewna podnosi tę cenę jeszcze bardziej. Okna PCV z powodzeniem łączą w sobie wysoką jakość i przystępną cenę.

Wygląd

Jedną z zalet okien drewnianych jest ich reprezentacyjny, szlachetny wygląd. Takie okno ozdobi każde pomieszczenie. I pomimo tego, że nowoczesne technologie umożliwiają laminowanie profilu PCV, nadając mu kolor i fakturę drewna, okna plastikowe nadal pozostają plastikowe. Naturalnego rysunku powierzchni drewna nie da się w pełni odwzorować za pomocą folii dekoracyjnych. Wygląd okna jest kryterium bardzo subiektywnym.

Czyszczenie

Kupując okna, rzadko bierzemy pod uwagę późniejszą pielęgnację. Konieczność ciągłego czyszczenia i pielęgnacji okien może jednak zadecydować o wyborze. W tym przypadku plastikowe okna po prostu nie mają sobie równych. Jedyne, co musisz zrobić, to raz w roku przecierać je wilgotną szmatką. Podczas gdy okna drewniane są bardzo kapryśne i sprawią ci wiele kłopotów. Malowanie, powlekanie różnymi impregnatami i lakierami co kilka lat będzie twoim obowiązkiem.

Eksploatacja

Plastik jest odporny na różne wpływy atmosferyczne. Nie pęcznieje od wilgoci, nie gnije, nie pęka na słońcu i nie odkształca się w przeciwieństwie do drewnianych ram. PVC nie wspomaga procesu spalania, podczas gdy drewno zapala się w ciągu kilku sekund.

Przyjazność dla środowiska

Przyjazność dla środowiska jest tym, na czym działają wszyscy zwolennicy okien drewnianych. Wiele tu jednak zależy od producenta. Drewno to materiał naturalny, przyjazny dla środowiska. Jednak jego podatność na gnicie, pękanie, spalanie i atak owadów zmusza producentów do stosowania różnych lakierów, farb i impregnatów.

Jak wybrać okna?

Wybierając okna, zwróćmy jeszcze uwagę na kilka szczegółów. Dowiedz się np. o stopień izolacyjności termicznej i akustycznej. Zapytaj jaki współczynnik przenikania ciepła mają okna. Sprawdź też ich funkcjonalność. Czy łatwo się otwierają, czy mają wygodne uchwyty, czy jest możliwość stopniowania uchylania. Dopytaj o jakość wykonania uszczelek. Jeśli będą kiepskiej jakości, to bez znaczenia czy wybierzesz okna plastikowe, czy drewniane, to bardzo szybko staną się one niefunkcjonalne. Ważną sprawą jest gwarancja. Na terenie UE musi ona obowiązywać przez przynajmniej dwa lata, ale większość producentów przedłuża ją na własną odpowiedzialność. W oczywisty sposób im dłuższa gwarancja, tym dla nas lepiej i tym większa wiarygodność producenta i sprzedawcy. Ostatecznie sprawdź też samą wiarygodność sprzedającego. Dowiedz się, jak długo istnieje na rynku, jakie ma opinie, czy przyjmuje reklamacje i czy nie ma negatywnych opinii od klientów.