Ach... cisza, spokój, brak hałasów poza mieszkaniem i możliwość spania bez odgłosów przejeżdżających pojazdów czy imprezujących w nocy sąsiadów to fantazja każdego człowieka. Myli się ten, kto myśli, że ten luksus zarezerwowany jest tylko dla tych, którzy mieszkają na wsi lub w odludnym regionie. Ciszą i spokojem można cieszyć się nawet w środku dużego miasta, inwestując w okna i drzwi o odpowiednich parametrach akustycznych.

Dlaczego wygłuszenie domu jest tak ważne?

Zanieczyszczenie hałasem może mieć negatywny wpływ na zdrowie, a w skrajnych przypadkach prowadzić nawet do utraty słuchu lub wyczerpania organizmu. Odpoczynek jest niezbędny dla regeneracji i odmłodzenia umysłu i ciała.

Dobre samopoczucie i zdrowie może ulec pogorszeniu, gdy zakłócają je czynniki zewnętrzne.

Dźwięki o natężeniu 35dB nie są szkodliwe dla zdrowia, ale mogą być denerwujące. Od 120dB w górę fale dźwiękowe mogą trwale uszkodzić słuch, a 130dB powoduje już ból. W normalnych warunkach taki poziom hałasu nie jest odczuwalny. Średnie natężenie dźwięku w odległości 5 metrów od drogi wynosi jednak 70dB. Poziom hałasu w pobliżu lotnisk może sięgać 80-100dB.

Natężenie hałasu maleje wraz ze wzrostem odległości, o około 3dB na dwa razy. Są dwa sposoby na zmniejszenie nadmiernego hałasu w mieszkaniu. Albo oddalić się od węzłów komunikacyjnych lub dróg o dużym natężeniu ruchu. Albo zainwestować w lepsze okna i drzwi o dobrych właściwościach akustycznych.

Odległość od drogi Poziom hałasu (dB)
5m 70 dB
10m 67 dB
20m 64 dB
40m 61 dB
80m 58 dB
160m 55 dB

Źródło danych tabeli: http://oknotest.pl/artykuly-tematyczne/zabij_halas_oknem

Hałasu nie da się wyeliminować, ale można go zminimalizować

Nie jest dobrym pomysłem wygłuszenie budynku tak, aby nawet najmniejsze dźwięki nie docierały do środka. Hałas jest częścią codziennego życia większości ludzi, a jego brak może negatywnie wpływać na ich psychikę.

Można to sprawdzić samemu, wchodząc do tzw. komory ciszy. Jest to dźwiękoszczelne pomieszczenie, w którym poziom hałasu wynosi... 0bB. Rekordzista wytrzymał w komorze tylko 45 minut. Przesada nie jest dobrym rozwiązaniem. Montując okna dźwiękoszczelne, chcemy osiągnąć maksymalną wartość. Bez problemu można uzyskać okno dźwiękoszczelne o poziomie 40dB w dzień i 30dB w nocy.

Jak można określić wartość tłumienia dźwięku? Określa to parametr zwany ważonym wskaźnikiem izolacyjności akustycznej Rw(dB). Im wyższa wartość, tym lepszą izolację akustyczną zapewnia przegroda.

Według badań obniżenie o 10dB może sprawić, że poziom dźwięku będzie odczuwalny o połowę. Standardowe okna mają współczynnik redukcji hałasu Rw = 27-32dB. Okna dźwiękoszczelne powinny mieć co najmniej Rw=40dB.

Śpij spokojnie i ciesz się komfortem swojego domu

Okna i drzwi, które mają wysoki współczynnik Rw, działają cuda. Dźwiękoszczelne przegrody mogą pomóc Ci lepiej spać. Jeśli obudził Cię przejeżdżający pod Twoim oknem ambulans lub ciężarówka, albo zagłuszyły rodzinne rozmowy, po ich zamontowaniu będziesz mógł spać spokojnie.

Nie będą Ci przeszkadzać głośni imprezowicze wracający do domu z dyskoteki czy syreny alarmowe. Jeśli chcesz powstrzymać hałas i wreszcie się wyspać, montaż drewnianych okien dźwiękoszczelnych to najlepszy sposób.

4,8/5 - (5 głosów)