Niemal każdy, kto planuje dłuższą nieobecność w domu, zastanawia się, jak go zabezpieczyć. Dostępnych jest wiele opcji, ale wszystkie zależą od posiadanych zasobów finansowych i indywidualnych potrzeb. Wielu osób nie stać na wynajęcie firmy ochroniarskiej czy zainwestowanie w nowoczesny sprzęt antywłamaniowy. Pozostają jednak sposoby na zabezpieczenie domu przed dłuższym wyjazdem, a wszystkie są w zasięgu każdego.

Ubezpieczenie domu

Polisa ubezpieczenia nieruchomości zapewnia pewną ochronę przed "wypadkami losowymi", takimi jak powódź, pożar czy włamanie. Zakres ubezpieczenia domu może być różny, dlatego należy omówić treść umowy z firmą ubezpieczeniową. Należy również zapoznać się z warunkami umowy, aby ubezpieczyciel nie odmówił później wypłaty świadczenia.

Okna i drzwi są chronione przed włamaniem

W zależności od modelu i tzw. klasyfikacji RC, nowoczesne okna drewniane posiadają wiele zabezpieczeń antywłamaniowych. Drzwi również są chronione. Są to ważne czynniki, które warto wziąć pod uwagę, gdy szukasz okien i drzwi do swojego domu.

Możesz sforsować każde okno lub drzwi, ale celem jest jak największe utrudnienie dla włamywaczy. Pamiętaj o zamykaniu okien i drzwi. Rolety stanowią dodatkową ochronę dla okien i oferują ochronę przed włamaniem pod naszą nieobecność.

Zakręć wodę, gaz i prąd

Aby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek, przed wyjazdem zakręć wodę, gaz lub główne zawory instalacji. Upewnij się również, że wyłączyłeś energię elektryczną.

Zmniejszy to prawdopodobieństwo wycieku gazu lub wody oraz wyładowań atmosferycznych, które mogą towarzyszyć burzom. Przed wyjazdem odłącz wszelkie przewody doprowadzające prąd do urządzeń, które nie wymagają stałego dostępu (router, czajnik ).

Odwiedziny zaufanego sąsiada lub członka rodziny

Dobrym pomysłem na dłuższe nieobecności jest towarzystwo zaufanego sąsiada lub przyjaciela, który sprawdzi, co dzieje się w mieszkaniu. W razie zdarzenia losowego będziemy mogli podjąć odpowiednie kroki. Wizyty zaufanych osób symulują obecność domowników, co zmniejsza ryzyko włamania.

Chroń wartościowe przedmioty i trzymaj je w ukryciu

Choć wydaje się to oczywiste, warto o tym pamiętać. Pozostawiając je w miejscu publicznym, ryzykujesz utratę cennych przedmiotów w wyniku włamania. Bezpieczniej jest trzymać cenne przedmioty ukryte w niedostępnych miejscach lub w sejfie, jeśli jest to konieczne.

Oceń ten post