Prawidłowy montaż okien decyduje nie tylko o ich żywotności, ale także o jakości życia właściciela domu czy mieszkania. Jeśli nie zastosowano prawidłowej technologii montażu, nawet najlepszej wysokiej jakości podwójnie oszklone okno nie uchroni cię przed zimnem, wiatrem i hałasem, które wpłyną na mikroklimat pomieszczenia.

Przygotowanie

Wskazówki z Internetu, jak zainstalować okno, często nie dotykają ważnych niuansów: wybór odpowiednich narzędzi i materiałów, osobliwości pracy z jednym lub drugim okuciem itp. Etap przygotowawczy obejmuje pomiary, demontaż starej półprzezroczystej konstrukcji oraz specjalne przygotowanie otworu pod montaż nowego okna. Błędy na tym etapie pracy obarczone są nieprawidłowym określeniem wymiarów nowej jednostki okiennej. W przypadku dobrej jakości okien temperatura nie wpłynie w żaden sposób na jakość montażu, zwłaszcza jeśli ten wykonywany jest przez profesjonalistów. Instrukcje dotyczące specjalnej pianki „zimowej” pozwalają na jej stosowanie w temperaturach do –15 ° C. W swojej pracy instalatorzy stosują również specjalne wyposażenie zabezpieczające konstrukcję, otwór i pomieszczenie: suszarki do włosów i osłony termiczne.

Pomiary

Zmierz okna. Specjalista mierzy otwór z milimetrową dokładnością: takie podejście zapewnia, że podczas montażu nie wystąpią żadne problemy, równomierność i szczelność szwu montażowego, a co za tym idzie trwałość i energooszczędność okna. Jeśli nie wykonasz prawidłowego pomiaru okna, istnieje duże prawdopodobieństwo, że zestaw okienny zamówiony według pomiarów wykonanych domową taśmą mierniczą lub charakterystyką pobraną z Internetu nie będzie nadawał się do zamontowania.

Demontaż okien

Przed przystąpieniem do prac demontażowych wskazane jest zwolnienie miejsca przed blokiem okiennym, przykrycie podłóg, ścian, mebli materiałem pokryciowym. Jeśli potrzebujesz zmienić stare plastikowe okno, praca zajmie ci około 30 minut. Specjalista szybko poradzi sobie z demontażem skrzydeł, demontażem podwójnie oszklonych okien i okuć, demontażem parapetu, odpływu i ramy. Demontaż starego drewnianego okna zajmuje więcej czasu i wysiłku.

Usuń starą izolację (jeśli występuje).

Wykonanie zadania może zająć do kilku godzin. Ważne jest, aby ją rozebrać tak ostrożnie, jak to możliwe, aby zachować normalny stan otworu montażowego. Jeśli uszkodzisz ją podczas demontażu, będziesz musiał poświęcić czas na jej przygotowanie i wyrównanie.

Przygotowanie do otwarcia

Funkcjonalność, izolacja cieplna i akustyczna, trwałość bloku okiennego zależą od jakości tego etapu prac, dlatego lepiej powierzyć prace przygotowawcze profesjonalistom i kontrolować wykonanie całego zakresu prac. Otwór na okna oczyszcza się ze starej izolacji, kleju i betonu, kwartały wyrównujemy, ubytki i wgniecenia szpachlujemy, powierzchnie wyrównujemy. Jeśli odpowiednio przygotujesz otwór okna, to wmontowanie nowego okna jest już formalnością. Następnie jest ono całkowicie uszczelnione pianką montażową, co oznacza, że zachowuje parametry dźwiękochłonności i izolacyjności termicznej.