Wiele osób uważa, że dekoracja wnętrz jest łatwa i może samodzielnie urządzić swoje mieszkanie bez żadnego przygotowania. Jest to powszechne błędne przekonanie, które może prowadzić do wielu bardziej widocznych błędów, które odbiją się na ogólnej estetyce wnętrza. Jakie są najczęstsze błędy podczas projektowania wnętrza?

Błędy związane z oświetleniem

Oczywistym jest, że oświetlenie wnętrza to jeden z najbardziej kosztownych błędów popełnianych przez amatorów.
Oświetlenie może mieć znaczący wpływ na to, jak dana przestrzeń jest postrzegana.

Nadaje życie przestrzeni i tworzy jej charakter.

Kluczowe jest, aby nie stosować we wnętrzu jednego źródła światła górnego. Jest to popularne rozwiązanie i często wręcz nakazane przez deweloperów. Ważne jest jednak, aby mieć alternatywne źródło światła, takie jak kinkiety czy mniejsze lampy stojące. Nie da się bowiem zrelaksować i odpocząć przy dużym oświetleniu górnym.

Błędy kolorystyczne

Kolor mieszkania to ważny temat. Jest to problem, z którym boryka się wiele osób. Nie jest łatwo zdecydować, jaki kolor ścian będzie pasował do jakich mebli czy oświetlenia w mieszkaniu.

Jest to trudne zadanie. Skupmy się teraz na najczęstszym błędzie w aranżacji wnętrz: wyborze niewłaściwej kolorystyki. Jest to zastosowanie dominującego koloru w całym pomieszczeniu. Nie ma znaczenia, czy wybierzesz żółty, biały, czy krwistą czerwień. Tworzy on potwora, będąc powieszonym na każdej ścianie we wnętrzu.

Dobrą wskazówką przy wyborze odpowiedniego rozkładu kolorów na ścianach jest zasada 60:30:10. Mówi ona, że 60% kolorystyki wnętrza powinno pozostać w kolorze dominującym, a 30% w uzupełniającym. Pozostałe 10% powinno być w kolorze intensywnym dodatków.

Błędy związane z oknami

Osoby o większej wiedzy wnętrzarskiej popełniają najczęstszy błąd dotyczący okien. Dzieje się tak, gdy przy oknach stosowane są duże zasłony.

Nie ma znaczenia czy ktoś ma drogie i piękne okna drewniane czy tanie plastikowe. Takie zasłony w obu przypadkach będą szpecić całe okno w pomieszczeniu.

Oceń ten post