Parapet wewnętrzny to często spotykany element wykończeniowy przestrzeni okiennej. Pełni on dwie funkcje. Po pierwsze, jest dekoracyjny i pozwala na umieszczenie na nim kwiatów. Wielu inwestorów staje przed problemem wyboru odpowiedniego materiału do swoich wnętrz.
Dlaczego jest to ważne?
Opcji na parapety wewnętrzne jest wiele. Nie da się jednak ukryć, że popularnością cieszą się parapety wykonane z kamienia lub drewna.
Wybór między nimi nie jest łatwy, ale ma kluczowe znaczenie dla komfortu mieszkania. Rodzaj wybranego parapetu wewnętrznego będzie miał wpływ na estetykę i trwałość wnętrza, a także jego ochronę przed uszkodzeniami.
Parapet drewniany ma wiele cech
Drewniane wykończenie wnętrz cieszy się dużą popularnością. Drewniane okna, podłogi, schody i blaty są bardzo powszechne. Drewno ma ciepłą, zachęcającą aurę, która tworzy rodzinną atmosferę w domu.
Drewniane parapety mają wiele zalet. Są łatwe w czyszczeniu, tłumią hałas, są odporne na zmiany temperatury i wilgoci.
Parapety drewniane mają kilka wad, na które należy zwrócić uwagę przy wyborze materiału. Główną wadą jest ich mała odporność na uszkodzenia mechaniczne. Ponieważ łatwo je zarysować, nawet przesuwając zwykłe doniczki z kwiatami, jest to duża wada. Parapety drewniane nie są odporne na działanie wilgoci. Nie poleca się ich do łazienek i pomieszczeń, które wymagają ochrony przed wilgocią. Trzeba też pamiętać o stosowaniu specjalnych środków konserwujących, które pozwolą utrzymać drewno w czystości.
Parapety kamienne: Zalety i wady
Kamień to drugi najpopularniejszy parapet. Parapety te są odporne na wszelkiego rodzaju uszkodzenia, w tym wilgoć, wysokie i niskie temperatury oraz mechaniczne. Są odporne na zarysowania i ścieranie. Myli się ten, kto uważa, że nie trzeba o nie dbać.
kamień, podobnie jak wersja drewniana, również wymaga konserwacji. Choć nie ulegnie zniszczeniu, jeśli nie będzie się o niego dbać, może się zabrudzić. Czasami zabrudzenia mogą stać się tak silne, że niemożliwe jest ich usunięcie. Parapety kamienne mogą być bardzo ciężkie i mogą ulec uszkodzeniu podczas transportu lub montażu.
Oceń ten post