Szprosy to małe paski, które dzielą okna i drzwi na małe szklane panele. W przeszłości szprosy były integralną częścią okien, ponieważ wykonanie dużych szyb nie było możliwe. Teraz szprosy nie są już potrzebne, są instalowane bardziej ze względów estetycznych, do projektowania i dekoracji, a nie jako komponenty. Można je montować zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz okna.

Rodzaje szprosów

Szprosy konstrukcyjne - wewnątrz tafli - to w większości elementy aluminiowe, które są wbudowane w szkło laminowane pomiędzy taflami szkła. Mocowane są do ramy pośredniej. Kiełki wiedeńskie - przyklejane - najczęściej są wykonane z tworzywa sztucznego lub aluminium. Od spodu posiadają taśmę klejącą, która zapewnia pewne zamocowanie szczebla do szyby. Szprosy ościeżnicowe - zawieszane - w większości wykonane z PCV lub drewna, nie są mocowane na stałe, lecz umieszczone na zewnątrz szyby tak, aby można je było łatwo zdjąć.

Szprosy w oknach

Szprosy w oknach nadają atrakcyjny wygląd i podkreślają styl domu. Dzięki temu elewacja i wnętrze wyglądają bardzo efektownie. Szprosy idealnie prezentują się w oknach drewnianych domów, odrestaurowanych zabytkowych budynkach i stylizowanych dworach szlacheckich. Dobrze wyglądają również w dużych oknach o nietypowych kształtach, takich jak pionowy prostokąt z zaokrągloną górą. Szprosy nie wymagają dzielenia okna na równe kwadraty, można je przykleić pod kątem, tworząc trójkątne pola. Liczba zastosowanych szprosów powinna zależeć od ich wytrzymałości i wielkości okna. Przy doborze krat należy wziąć pod uwagę zmniejszone nasłonecznienie pomieszczeń, a także problemy z myciem okien oraz słabą izolację termiczną (w przypadku krat konstrukcyjnych).

Regulacja szprosów

Źle dobrane szprosy będą psuć okna, zwłaszcza jeśli dom zbudowany jest w nowoczesnym stylu. Takie rozwiązanie będzie również niewskazane, jeśli wybierzemy minimalizm i nowe formy architektoniczne. Szprosy należy dopasować do ram okiennych i elewacji budynku. Szeroki wybór kolorów i wzorów pozwala dobrać szpros najlepiej pasujący do istniejącego projektu. Styl szczebli musi pasować do stylizacji domu. Takie rozwiązanie ma zalety i wady, a szprosy, choć skuteczne, nie sprawdzają się w każdym domu. Aby pasowały do projektu, należy je bardzo ostrożnie dobierać. Jednak przed podjęciem decyzji należy ją dokładnie przemyśleć i zdać się na fachową poradę. Szprosy wprowadzają do twojego domu odrobinę historii. Pierwotnie zostały wynalezione, ponieważ nie można było wyprodukować dużych, ciągłych szyb okiennych. Największym plusem okien kratowych jest zdecydowanie ich wygląd: są dekoracyjne i stylowe. Zwłaszcza w domach z muru pruskiego doskonale wpisują się w stylistykę elewacji. Jednak mają nie tylko pozytywny wpływ na świat zewnętrzny. We wnętrzu budynku szprosy tworzą również bardziej przytulne otoczenie - między innymi dlatego, że wpuszczają dużo światła. I odwrotnie, podłużne i poprzeczne pręty również uniemożliwiają widok z ulicy do twojego pokoju. Okna kratowe mogą teraz konkurować z każdym innym oknem pod względem efektywności energetycznej. Dzięki nowoczesnym ramom i szybom chroniącym przed ciepłem okna kratowe spełniają również wysokie wymagania rozporządzenia w sprawie oszczędzania energii.