Wiele osób które remontują mieszkanie lub dom czy też właśnie zakupili swój wymarzony kąt do życia, zastanawia się które okna są lepsze do prywatnego domu - drewniane czy plastikowe? A te pytania nie są bynajmniej retoryczne. Zarówno jedne jak i drugie mają swoje zalety i wady.

Rama

Ramy okien plastikowych wykonane są z polimeru syntetycznego - polichlorku winylu (PVC). Półfabrykaty do nich to profile PCV pocięte na kawałki o wymaganym rozmiarze, które są hermetycznie zespawane ze sobą, tworząc ramę. Wewnątrz profil PVC podzielony jest przegrodami na kilka (od 3 do 8) komór - pustych sekcji niezależnych od siebie. W środkowej, największej komorze umieszczona jest stalowa wkładka wzmacniająca, która dodatkowo usztywnia ramę i zabezpiecza ją przed odkształceniami. Z kolei do produkcji stolarki okiennej nie używa się litego drewna, ale belek klejonych. Zastosowanie technologii tarcicy klejonej warstwowo eliminuje problem kurczenia / rozszerzania się materiału w wyniku wahań temperatury. Pod względem elastyczności drewno klejone warstwowo jest porównywalne ze wzmocnionym profilem PCV. Półfabrykaty drewniane do ram należy zaimpregnować specjalnymi związkami, które chronią drewno przed grzybami, gniciem, owadami, negatywnym wpływem wilgoci i światła słonecznego.

Właściwości termoizolacyjne

Jednym z głównych wskaźników jakości okna jest jego zdolność do utrzymywania ciepła w pomieszczeniu. Główny obszar okna zajmuje podwójna szyba i to ona określi właściwości termoizolacyjne całego produktu. Aby ocenić właściwości termoizolacyjne materiału, stosuje się współczynnik przewodzenia ciepła. Im jest niższy, tym mniej ciepła jest tracone przez materiał. W przypadku tworzywa sztucznego wartość ta wynosi 0,15–0,2 W / m * K. Właściwości termoizolacyjne profilu PVC zależą bezpośrednio od jego szerokości i liczby komór. Przewodność cieplna drewna zależy przede wszystkim od rodzaju drewna:

• sosna - 0,15 W / m * K,

• modrzew - 0,13 W / m * K,

• dąb - 0,15 W / m * K.

Okna drewniane zatrzymują ciepło lepiej niż okna plastikowe.

Przepuszczalność powietrza

Wraz z pojawieniem się nowoczesnych okien plastikowych i drewnianych pozbyliśmy się problemu przewiewów. Hermetycznie uszczelnione nowoczesne okna szczelnie „zatykają” pomieszczenie, uniemożliwiając wymianę powietrza, w wyniku czego w środku wzrasta wilgotność. Polichlorek winylu to materiał absolutnie nieprzepuszczalny dla powietrza. Aby zapobiec zastojowi powietrza w pomieszczeniu, w którym zainstalowane są plastikowe okna, wymagana jest regularna wymuszona wentylacja. Drewno, jako naturalny materiał o strukturze włóknistej, jest rzeczywiście zdolne do przepuszczania powietrza.

Czystość ekologiczna

Dziś kwestie środowiskowe dotyczą nie tylko naukowców, ale także zwykłych ludzi. Polichlorek winylu, z którego wykonane są plastikowe okna, jest w normalnych warunkach chemicznie obojętny. To nie przypadek, że jest dopuszczony do stosowania w przemyśle spożywczym. Okna drewniane to doskonała propozycja dla osób, które chcą żyć ekologicznie.

Wygląd i różnorodność

Estetyka jest równie ważna, jak funkcjonalność. Okna powinny być piękne, dobrze pasować do wnętrza pomieszczenia i nie kłócić się z widokiem elewacji budynku. Okna z PCV mogą być malowane na dowolny kolor, a także laminowane na dowolną fakturę, w tym każdy rodzaj drewna. Jeśli masz drewniany dom, to okna plastikowe, nawet laminowane, będą wyglądać obco. Okna drewniane nie mają tej wady swoich plastikowych konkurentów. Drewno to żywy materiał, dlatego z estetycznego punktu widzenia okna drewniane nie mają sobie równych. Idealnie nadają się do wiejskich domków, świetnie wpisują się w architekturę dawnej zabudowy miejskiej, doskonale uzupełniają wnętrza nowoczesnych mieszkań.