W nowoczesnym designie dekoratorzy często sięgają po okiennice. Wykonane są z drewna impregnowanego specjalnymi impregnatami. Najczęściej używa się gatunków odpornych na wilgoć i inne negatywne czynniki - dąb, modrzew, sosna.

Zalety okiennic

Okiennice nazywane są również żaluzjami ranczo. Dostępne są wewnętrzne i zewnętrzne modele, w zależności od miejsca montażu. Zewnętrznie okiennice są podobne do konwencjonalnych żaluzji z poziomymi drewnianymi listwami. Różnica polega na tym, że składają się one z kilku skrzydeł połączonych ze sobą, a lamele są zamocowane na stałe, w tej samej odległości od siebie pod kątem 45 stopni do płaszczyzny okna. Okiennice pozwalają na dowolną regulację strumienia świetlnego. Mają też inne zalety. To oryginalny design, który różni się od konwencjonalnych rolet. Zewnętrzne okiennice chronią przed jaskrawym światłem, wiatrem, ciekawskimi spojrzeniami, jednocześnie umożliwiając pełne otwarcie okien na świeże powietrze. Możesz zamontować okiennice na dowolnych oknach, także panoramicznych. Jest to niezależny wystrój okna, zasłony nie są przy nich potrzebne. Są idealne do dekoracji okien w wiejskim domu lub mieszkaniu zaprojektowanym w stylu prowansalskim, wiejskim, śródziemnomorskim.

Konstrukcja

Jest również kilka rzeczy, o których należy pamiętać podczas instalowania okiennic. Przede wszystkim wymagają one miejsca wokół okna. Dlatego raczej nie nadają się do małych pomieszczeń. Okiennice drewniane nie uchronią cię przed widokiem z ulicy, dlatego nie montuje się ich w mieszkaniach na pierwszym piętrze, jeśli okna są bardzo niskie. Okiennice są proste w konstrukcji. To jest pionowy pasek, który całkowicie zakrywa okno. Mocowana jest od góry, tuż nad szybą na specjalnych zawiasach, a od dołu lub pośrodku wsparta na wysuwanych stelażach. Takie okiennice różnią się znacznie od zwykłych okiennic wahadłowych. Poziome listwy nadają okiennicom dalekie podobieństwo do konwencjonalnych rolet wewnętrznych. W razie potrzeby można je także uczynić „inteligentnymi”, podłączając, mechanizm otwierania za pomocą pilota zdalnego sterowania z pokoju. Okiennice wykonane są z następujących materiałów:

• Plastikowa. Najtańsza opcja. Na pewno nie ochroni przed huraganem, ale pięknie wygląda, może mieć różne kolory.

• Drewno. Bardziej popularny wybór. Zwłaszcza jeśli okno jest również drewniane. Takie okiennice są piękne, trwałe i autentyczne.

• Złożone. Nowoczesny wybór. Są bardzo niezawodne, trwałe, a jednocześnie doskonale imituje naturalne drewno.

• Aluminium. Niezawodne, ale niezbyt popularne jako opcja do okiennic. Ten metal jest trwały. Jednak niezbyt atrakcyjny, zbyt „biurowy”, nadający się do budynków komercyjnych. Ponadto metal wyraźnie nagrzewa się pod wpływem promieni słonecznych, przenosząc ciepło do szyby.

• Włókno szklane. Może pęknąć przy silnym uderzeniu, ale jest silniejszy niż plastik. Ładnie wygląda, nie pali się i zapewnia dobrą izolację.

Okiennice mogą mieć różne szerokości, rozmieszczone w różnych odległościach. Istnieją modele do okien o różnych rozmiarach, w tym potrójne okiennice, a także takie, które zakrywają tylko górną część okna, jak markizy, ale są one mniej powszechne.