Piwnica może być wilgotna, ciemna i brudna. Jednak zawsze można ją przekształcić w przydatne miejsce, jeśli umieścisz kilka okien, które oświetlą przestrzeń i zapewnią cyrkulację powietrza. Ponadto okna dodadzą wartości piwnicy, co zwiększy wartość domu jako całości. Aby tak się stało, musisz wiedzieć, jak wybrać odpowiednie okna do piwnicy.

Typy okien w piwnicy

Aby uzyskać bardziej harmonijny wygląd domu, najlepiej jest zainstalować te same okna w piwnicy, co w domu (materiał, wzór, kolor). Jeśli nie jest to możliwe, rozważ zainstalowanie witraży, które są również dobrym wyborem do piwnicy. Okna drewniane ładnie wyglądają, ale są wrażliwe na wilgoć i owady. Plastikowe szyby są popularne, ponieważ są stosunkowo tanie, praktycznie nie wymagają konserwacji, a ponadto nie boją się wilgoci i owadów. Jednak plastik często odbarwia się i odkształca w ekstremalnych warunkach, co może wymagać profesjonalnej naprawy okna.

Praktyczne oszczędności

Chcąc zaoszczędzić pieniądze na ogrzewaniu piwnicy i zwiększyć jej izolację akustyczną, wybierz okna z szybami podwójnymi lub potrójnymi, gdzie izolacja jest kilkakrotnie lepsza niż w oknach jednoszybowych. Ponadto kupuj okna z ramami o niskiej przewodności i energooszczędnymi izolacyjnymi szybami niskoemisyjnymi, w których na szkle znajduje się specjalna niewidoczna powłoka, która zapewnia ciepło zimą i chłód latem. I chociaż takie okna z podwójnymi szybami są droższe, ze względu na efektywną oszczędność energii, to twoje koszty bardzo szybko się zwrócą.

Okna piwniczne - rodzaje i dobór, sposoby oświetlenia piwnic

Prawie każdy budynek mieszkalny, czy to jednorodzinny, czy wielorodzinny, jest podpiwniczony. W przypadku piwnic zwykle montuje się okna wahadłowe lub uchylne wykonane z tworzywa PCV, lub okna metalowe o wysokości około 500 mm. Okna piwniczne można również zabezpieczyć specjalnymi metalowymi osłonami okien. Aby okno piwniczne działało dobrze, musimy pamiętać o kilku bardzo ważnych zasadach. Należy zwrócić szczególną uwagę na szczelność okna piwnicznego i na jego dobry montaż. Sposób instalacji zależy od projektu i lokalizacji tego okna. Aby jednak okno dawało dobre oświetlenie, należy dążyć do ustawienia maksymalnego rozmiaru okna. W przypadku okna piwnicznego, którego wymiary są ograniczone, możemy zastosować do tego celu okna o dużej szerokości. Ważne jest również, aby okno piwnicy było zabezpieczone przed włamaniem. Mogą tu pomóc specjalne metalowe kratki ochronne do okien piwnicznych. Kratki ochronne można dokupić osobno i zamontować samodzielnie, ale w niektórych zestawach okiennych są również dostępne z oknem.

Cechy okien piwnicznych

Przed rozważeniem technologicznych aspektów montażu konstrukcji należy wziąć pod uwagę pewne niuanse charakterystyczne dla okien w dolnej piwnicy:

• Okna znajdują się blisko poziomu gruntu, co wymaga odpowiedniej hydroizolacji.

• Okna w piwnicy muszą zapewniać cyrkulację powietrza.

• Ponieważ konstrukcje charakteryzują się niskim położeniem, muszą być wystarczająco mocne.

• Montaż okien w piwnicy odbywa się przy maksymalnym rozciąganiu, ponieważ szerokość fundamentu jest często większa niż w przypadku konwencjonalnych ścian.

• Należy również rozumieć, że wymagane jest zamknięcie okna po wietrzeniu, w przeciwnym razie wilgoć będzie przenikać do pomieszczenia, szczególnie podczas deszczowej lub śnieżnej pogody.