Okna ze szprosami były powszechne w starych drewnianych domach i kamienicach. Listwy, które umieszczano między szybami, miały za zadanie utrzymać je razem i zapobiec ewentualnemu pęknięciu. Nowoczesne techniki produkcji szyb pozwoliły na wyeliminowanie tego problemu. Okna muszą być dzielone tylko wtedy, gdy stają się bardzo duże. Nadal jednak można wykonać okna ze szprosami.

Co to są szprosy?

Szprosy okienne to wąskie, szczebelkowe listwy, które rozdzielają poszczególne tafle szkła na wiele części. Pierwotnie były to elementy konstrukcyjne, które podtrzymywały tafle szkła i rozkładały naprężenia. Ponieważ poszczególne tafle szkła były niewielkie, nawet jeśli jedna z nich pęknie, koszty wymiany były stosunkowo niskie, ponieważ nie trzeba było szklenia całego okna.

Dziś konstrukcyjnie takiej potrzeby nie ma, ale szprosy nadal można spotkać w ozdobnych oknach drewnianych, aluminiowych i plastikowych. Pełnią one jednak wyłącznie funkcję dekoracyjną.

Oto najpopularniejsze rodzaje szprosów:

  • Szprosy strukturalne - Imitują oryginały, które były integralną częścią całego okna. Jest to najbardziej klasyczny i najstarszy rodzaj szprosów. W rzeczywistości dzieli on okno na wiele segmentów. Okna te, zwłaszcza drewniane są efektowne i świetnie prezentują się w budynkach zabytkowych i mieszkalnych. Ze względu na proces produkcji, takie okna są droższe od standardowych.
  • Vienna m stick-on - Tego typu rozwiązanie jest kompromisem w cenie i wyglądzie. Daje efekt zbliżony do szprosów strukturalnych. Szprosy mocowane są do szyby na obu końcach, naśladując klasyczne rozwiązanie. Pakiety dwu- lub trzyszybowe mogą posiadać dodatkową listwę dzielącą szkło na mniejsze części.
  • Szprosy wewnętrzne g Szprosy umieszczane są pomiędzy szybami. Służą do podziału pakietu szybowego na części, ale nie wpływają na poziom izolacji ani łatwość czyszczenia. Mogą mieć różne kształty i pełnić funkcję dekoracyjną.
  • Nakładki, m Untins - Są one podobne do szprosów weneckich, ale nie są przyklejone na stałe. Wykonane są najczęściej z PCV lub aluminium i mocowane za pomocą haczyków lub taśm samoprzylepnych. W razie potrzeby można je łatwo usunąć, co ułatwia czyszczenie szyby.

Szprosy stanowią o wyjątkowym charakterze okna. Jednak nie zawsze będą się dobrze sprawdzać. Jest to rozwiązanie wyróżniające się, zwłaszcza w porównaniu z oknami bez szprosów.

Przed podjęciem decyzji należy zastanowić się nad powodami ich montażu. okna ze sz prosami to świetna opcja dla domów jednorodzinnych, zabytkowych oraz lokali stylizowanych.

Można wykonać dowolny kształt, kolor i styl okien ze szprosami z drewna, plastiku, aluminium lub mieszanych. Szprosy mogą być proste jak listewki pasujące do koloru ramy okiennej lub misternie zdobione, dopasowane do wizji i gustu właściciela. W naszej galerii znajdą Państwo wiele przykładów okien ze szprosami. Jest to wyjątkowe i eleganckie rozwiązanie aranżacyjne.

Czy warto pokusić się o okna ze szprosami? Jeśli estetyka budynku na to pozwala, to naszym zdaniem warto.

4,5/5 - (2 głosy)