Faktem jest, że kolory mają głęboki wpływ na nasze życie, z czego niewiele osób zdaje sobie sprawę. Mogą uspokajać i relaksować, jak również wzbudzać energię i podbijać emocje. Niektóre kolory mogą być zbyt kontrolujące, podczas gdy inne mogą sprawić, że człowiek poczuje się smutny. Prawdziwe pytanie brzmi: jakich kolorów użyć do wnętrza swojego mieszkania?

Dlaczego kolory są dla nas tak ważne?

Warto przyjrzeć się temu, dlaczego kolory są tak ważne dla każdego z nas. Co sprawia, że kolory wywołują takie, a nie inne emocje. Choć mechanizm ten wciąż nie jest w pełni zrozumiały dla psychologów, wielu uważa, że ma on swoje korzenie w doświadczeniach życiowych. I choć może to być najprostszy atawizm, może mieć swoje korzenie sięgające setek lat wstecz. Na przykład kolor czerwony podnosi ciśnienie krwi i stymuluje emocje. Może to wynikać z tego, że jest to kolor krwi, który ma pobudzać te same emocje u ludzi.

Kolory relaksujące

Nie ulega wątpliwości, że relaks jest najważniejszy dla każdego, kto mieszka w swoim domu. Jakie są kolory, które pozwalają się zrelaksować?

Najlepsze są jasne kolory. Do tego celu idealnie nadają się jaśniejsze odcienie zieleni, czyste i jasne brązy. Nie jest zaskoczeniem, że przestrzeń mieszkalna z drewnianymi oknami w mocnym brązowym kolorze jest idealna dla sfery relaksu i odpoczynku.

Kolor zielony, który ma silne właściwości obniżające ciśnienie krwi daje poczucie spokoju i harmonii. Pomieszczenie bogate w brąz sprawia, że człowiek czuje się bezpiecznie. Połączenie brązu i zieleni, na przykład w salonie, to świetna aranżacja sprzyjająca relaksowi.

Kolory, które pomagają w nauce i pracy

Ważne jest, aby używać pastelowego żółtego w sytuacjach, w których wymagana jest koncentracja, np. podczas nauki. Kolor ten najskuteczniej ułatwia koncentrację i przyswajanie nowych informacji. Natomiast, jeśli chcesz uzyskać lepsze efekty podczas pracy, powinieneś wybrać beże, szarości lub błękity. Jeśli Twoja praca wymaga kreatywności, możesz użyć więcej koloru żółtego lub nawet cytrynowego.

Kolory poprawiające nastrój

Czy istnieją kolory, które po prostu poprawiają nastrój? Te kolory nie służą do nauki, pracy, czy błogiego lenistwa. Jednak jeśli osoba wejdzie do pokoju o takim kolorze, czuje się szczęśliwsza. Owszem, są takie kolory jak pomarańczowy. Jednak ten kolor może mieć również sin usoidalne działanie pobudzające apetyt, dlatego zaleca się go stosować w kuchni lub jadalni.

Oceń ten post