Każdy rok oznacza początek nowych zmian. Zmiany te wywołane są postępem technologicznym, nowymi przepisami lub pojawiającymi się trendami. Warto zadać sobie pytanie, jakie trendy budowlane będą najbardziej pożądane w nadchodzącym sezonie. Wiele do powiedzenia mają wykończenia wnętrz i design.

Trendy w aranżacji wnętrz, które są ważne

Dominują minimalistyczne aranżacje wnętrz, ale wciąż jest wiele osób, które uwielbiają tradycyjne wzory. W ostatnich latach od dłuższego czasu modne są liczne nawiązania etniczne. W dekorowaniu mieszkań chętnie wybierane są kolorowe narzuty i szale, a także dywany i inne dodatki.

Można powiedzieć, że trend pozostaje taki sam, mimo że zmienia się jego przedmiot. Współczesny design coraz częściej poszukuje tego, co tradycyjne, lokalne i ludowe. Takie są produkty dzisiejszych młodych projektantów. Przekładają się one na trendy na kolejny sezon i propozycje sklepów. Warto wziąć pod uwagę ten kierunek przy planowaniu wystroju mieszkania.

Nieco inaczej wyglądają mieszkania zaprojektowane w oparciu o zasady minimalizmu. Królem minimalistycznych mieszkań są puste, ale dobrze wykorzystane przestrzenie. Mieszkanie to nie tylko miejsce do przechowywania rzeczy, ale przestrzeń życiowa. Mówi o tym minimalistyczna koncepcja aranżacji wnętrz. Ta przestrzeń powinna być w mieszkaniu maksymalnie wykorzystana.

Najlepszą radą jest, aby meble (i inne rzeczy) były tak małe, jak to możliwe. Minimalizm zachęca do eliminacji bezużytecznych, nieużywanych i niefunkcjonalnych mebli i skupia się na jakości przedmiotów, które są rzeczywiście używane. Dominującym kolorem jest biel, szarości i miękkie, nierozpraszające pastele.

Trendy 2020 w wykończeniach

Kolejny rok upłynie pod znakiem wykończeń, a trendy, które można zaobserwować, w dużym stopniu pokrywają się z trendami w aranżacji wnętrz. Sztukateria i podobne dekoracje nie są już modne.

Dąży się do zmniejszenia złożoności i wyeliminowania wyszukanych dekoracji. Kluczowe znaczenie mają zastosowane materiały. Drewno, stal i beton od dawna są najbardziej znaczącymi materiałami w projektowaniu wnętrz mieszkalnych.

Trendy w budownictwie

Nowoczesne budownictwo mieszkaniowe, szczególnie jednorodzinne stawia na rozwiązania przyjazne środowisku. Kluczowe jest odpowiedzialne podejście do kwestii ochrony środowiska. Coraz większą popularnością cieszą się domy pasywne i energooszczędne. O ile koszty ich budowy mogą być nieco wyższe niż w przypadku domów pasywnych, to koszty ich utrzymania są znacznie niższe.

Coraz popularniejsze stają się alternatywne metody budowy, które zostały udoskonalone w ostatnich latach. Glina, słoma i podobne materiały stają się coraz bardziej popularne w budownictwie.

4/5 - (1 głos)