W związku z gwałtownym wzrostem cen energii elektrycznej, coraz więcej osób szuka sposobów na zmniejszenie zużycia energii w gospodarstwie domowym. Co można zrobić, aby zmniejszyć zużycie energii elektrycznej? Jakie zasady i działania można wprowadzić, aby zmniejszyć rachunki za energię elektryczną?

Wyłączanie urządzeń elektrycznych

Wystarczy, że sięgniemy po pilota, gdy chcemy, aby telewizor się włączył. Wystarczy, że naciśniemy przycisk, aby włączyć telewizor. Kiedy chcemy naładować nasz telefon, podłączamy go do adaptera, który jest już podłączony do gniazdka. To świetny sposób na oszczędzanie energii, ale nie jest najbardziej wydajny. Zarówno podłączona ładowarka, jak i niewłączony telewizor zużywają niewielką ilość energii elektrycznej do utrzymania tzw. stanu czuwania.

Choć w skali jednego dnia zużyta w ten sposób energia nie jest bardzo znacząca, to gdy weźmiemy pod uwagę zakres miesięczny lub roczny, to utracony prąd jest już bardzo odczuwalny w końcowym rachunku.

Najlepiej jest odłączyć wszystkie urządzenia od gniazdka lub skorzystać z listwy zasil ającej, która pozwala na podłączenie wielu urządzeń jednocześnie.

Zadbaj o swoje okna

Może się wydawać, że okna nie mają nic wspólnego ze zużyciem energii elektrycznej, jednak jest to powszechne błędne przekonanie. Ważne jest, aby przy ogrzewaniu mieszkania grzejnikami elektrycznymi stosować najwyższej jakości okna drewniane. Takie okna będą nie tylko świetnie wyglądać, ale również będą izolowane termicznie.

Wymiana oświetlenia

Warto pamiętać o wymianie żarówek, jeśli wciąż używasz starszego modelu żarowego. Taka żarówka jest niezwykle energochłonna i może również tracić znaczną ilość energii.

Żarówka żarowa emituje światło, ale również ciepło. Żarówki ledowe są bardzo gorące i można je zastąpić żarówkami filamentowymi.

Zmień swoje nawyki

Ważne jest, aby wprowadzić zmiany w swojej codziennej rutynie, jeśli chodzi o oświetlenie domu. Obejmuje to wyłączanie świateł w pomieszczeniach, z których nie korzystasz, utrzymywanie świateł włączonych tylko w jednym pokoju i ograniczenie liczby zapalanych jednocześnie lamp.

Zmiana dostawców energii

Jeśli wyżej wymienione metody nie wpływają znacząco na Twój rachunek za prąd, możesz rozważyć zmianę dostawcy energii lub zmianę taryfy. Twoje rachunki mogą znacznie spaść, jeśli zmienisz taryfę na taką, która odpowiada Twojemu stylowi życia lub skorzystasz z oferty konkurencji.

Oceń ten post