Styl skandynawski charakteryzuje się bielą, chłodnym błękitem i naturalnym drewnem. Opiera się na minimalizmie, oraz bliskości z naturą. Skandynawskie wnętrza stały się jednym z najpopularniejszych tematów w designie.

Chłodny wygląd, ciepłe uczucie

Styl skandynawski kojarzy się z raczej zimowym klimatem, podobnie jak kraj skandynawski. Podobnie jak pogoda, styl skandynawski jest chłodny, ale też przytulny, rodzinny i naturalny. Podstawą stylu są materiały organiczne, w tym nielakierowane drewno, bawełna i len.

Styl ten staje się coraz bardziej popularny, ponieważ jest prosty, funkcjonalny i stosunkowo łatwy do osiągnięcia. Styl ten najlepiej sprawdza się w dużych domach jednorodzinnych. Można jednak urządzić własne małe "M".

Kolory i ich spójność są najważniejszym aspektem tego stylu. Powinny dominować odcienie takie jak biel, szarość, brąz i beż. Kolorystykę można również wzbogacić o dodatki w kolorze pomarańczowym lub innym kontrastowym.

Podłoga, meble i blaty powinny być wykonane z naturalnego drewna lub przynajmniej z paneli imitujących naturalne lub sprane drewno. Takie rozwiązanie to świetny sposób na stworzenie unikalnego wystroju niewielkim kosztem.

Światło - twój największy sprzymierzeniec

Skandynawski design wymaga dużo światła, zarówno naturalnego, jak i sztucznego. duże drewniane okna są niemal koniecznością, ponieważ wpuszczają maksimum światła słonecznego. Jeszcze lepiej jest, jeśli Twoja weranda lub patio ma przesuwane szklane drzwi, które umożliwiają dostęp do nich.

Jeśli nie masz dużego okna lub tarasu, a Twoje mieszkanie przypomina raczej małe studio niż skandynawski domek, nadal istnieją sposoby, aby poczuć tę orzeźwiającą atmosferę.

W jaki sposób? Sztuczne białe światła, drewniane okna... i... fototapety , które optycznie powiększają przestrzeń. Jasne kolory i duża ilość światła sprawią, że we wnętrzu poczujemy się przestronnie. Fototapeta może przekształcić małe "M", położone w środku miasta w prywatne sanktuarium.

Od ogółu do szczegółu

Podczas urządzania domu lub mieszkania w skandynawskim stylu ważne są drobne szczegóły. Należą do nich: drobne akcesoria wykonane z lnu, kolorowe poduszki i narzuty, zasłony itp.

Ważne jest również zadbanie o naturalną zieleń. kwiat doniczkowy z długimi, rozłożystymi liśćmi to konieczność.

Szeroki wachlarz możliwości

W Internecie można znaleźć wiele przykładów skandynawskich wnętrz. Warto jednak pokusić się o stworzenie własnej kompozycji. Może nie będzie ona wyglądała jak stworzona przez profesjonalnego dekoratora, ale będzie "Twoja". Najważniejsze jest przecież to, aby czuć się dobrze we własnym mieszkaniu.

4/5 - (1 głos)