Czy można dbać o środowisko bez wysiłku? Czy trzeba dołączyć do Greenpeace, czy można być ekologicznym ze swojego mieszkania? Co to znaczy być "ekologicznym"? Postaramy się odpowiedzieć na te trudne pytania. Zacznijmy przewrotnie od pytania "a po co i komu to potrzebne?".

To, co zrobimy TERAZ, zadecyduje o przyszłości naszej planety!

W historii naszej planety żaden pojedynczy gatunek nie miał takiego wpływu na środowisko. Ocieplenie klimatu to tylko wierzchołek góry lodowej. Zmiany są znacznie głębsze. Zanieczyszczenie środowiska sprawia, że wiele gatunków zwierząt i roślin nieodwracalnie wymiera.

Wdychamy spaliny, pijemy wodę skażoną metalami ciężkimi. Nie ma żadnej oczyszczalni powietrza. Woda, która płynie z naszych kranów została przefiltrowana przez oczyszczalnię ścieków. W dużych miastach, (i coraz częściej w mniejszych), jesteśmy zobowiązani do noszenia specjalnych masek antysmogowych i filtrowania powietrza w naszych domach za pomocą oczyszczaczy.

Toniemy też w śmieciach, które nie zawsze są wyrzucane tam, gdzie powinny - do rzek, na łąki i lasy, czy na plaże. Plastikowe butelki i torby będą nas prześladować jeszcze długo po tym, jak nas zabraknie. Czy to apokaliptyczny sen? Niekoniecznie. Jeśli nie zmienimy radykalnie naszego zachowania, czeka nas przyszłość podobna do tej z filmów postapokaliptycznych.

Przestrzegaj tych 5 prostych zasad, aby chronić środowisko. Czy przestrzegasz wszystkich z nich?

 • Po pierwsze, segreguj śmieci - wyrzucanie odpadów do wyznaczonych pojemników nie wymaga więcej czasu ani wysiłku niż wyrzucenie jednego worka śmieci zmieszanych. Warto, bo dzięki temu łatwiej jest zarządzać odpadami i dostarczyć je tam, gdzie zostaną zutylizowane. Wrzucenie plastikowej butelki do pojemnika na plastik, czy kartonika po soku do pojemnika na papier, zajmuje Ci ułamek sekundy i jeden dodatkowy ruch ręką. Dla sortowni, która każdego dnia musi uporać się z setkami ton odpadów, to mnóstwo energii.
 • Po drugie, wyrzucaj śmieci do pojemnika na śmieci, a nie przed siebie -- przyznaj z rękami na sercu, czy kiedykolwiek zostawiłeś na chodniku papierek po cukierku lub gumie do żucia, albo butelkę leżącą na trawniku? Czy wiesz, że co roku z polskich lasów usuwanych jest 1000 ton śmieci? Część śmieci została podrzucona nielegalnie, ale większość została pozostawiona przypadkowo lub celowo.

Czy wiesz, że okres rozkładu odpadów to:

 • Papieros5lat
 • Styropianowy kubek 50 lat,
 • opona gumowa 80-letnia opona
 • Plastikowa reklamówka 30 lat
 • butelki plastikowe500lat
 • szklane butel ki mające ponad 4000 lat!
 • Po trzecie, idziesz do sklepu spożywczego i bierzesz torbę na zakupy wielokrotnego użytku.Jedną na chleb, drugą na jabłka, kolejną na marchew, trzecią na ziemniaki, czwartą na inne rzeczy, a także kilka jednorazowych toreb do pakowania. Kiedy idziesz na zakupy, kończysz z kilkoma lub nawet malejącą liczbą plastikowych toreb, które w końcu trafią do śmieci. Możesz tego łatwo uniknąć, używając toreb wielokrotnego użytku, gdy idziesz na zakupy. Nawet jeśli nie dbasz o środowisko, weź pod uwagę oszczędności. Jednorazowa torba może kosztować od 20-40 groszy. To może nie wydawać się dużo, ale może się sumować do dużo.
 • Upewnij się, że twoje okna i drzwi są szczelne. To niesamowite, jak wiele energii tracimy przez małe nieszczelności lub mostki termiczne spowodowane niewłaściwą instalacją ścian i izolacji. Może nie odczuwasz tego na co dzień, ale Twój portfel tak. Ciepło, które ucieka przez stare, nieszczelne okno może zwiększyć ilość energii potrzebnej do ogrzania mieszkania o kilkadziesiąt procent. Montaż nowych, energooszczędnych, szczelnych okien w Twoim domu może pomóc Ci zaoszczędzić pieniądze i zmniejszyć emisję zanieczyszczeń, niezależnie od tego, czy ogrzewasz swój dom węglem, olejem, gazem czy energią elektryczną.
 • Oszczędzaj wodę Ten punkt jest niezbędny w każdej wypowiedzi na temat ekologicznego stylu życia. Woda jest najważniejszym zasobem naturalnym, jaki posiadamy. Jest również zasobem skończonym i zmniejszającym się. Rozważne zarządzanie nią jest ważne zarówno ze względów ekonomicznych, jak i ekologicznych. Dawid Myśliwiec, kanał YT Scientific Babble, jest chyba najlepszą osobą, która może to wyjaśnić. Zachęcamy do obejrzenia odcinka o tym, czy powinniśmy oszczędzać wodę.

Jak bez wysiłku uczyć dzieci o ekologii.

Zasady, których nauczymy kolejne pokolenie, zadecydują o tym, czy przyszłość będzie ekologiczna czy tandetna. Co jeśli my oczyścimy powietrze i rzeki, ale nasze dzieci i wnuki nie?

Jak możemy nauczyć nasze dzieci dbania o planetę? Można połączyć przyjemne z pożytecznym, grając w edukacyjne gry planszowe. Nie zapominajmy o Internecie i grach komputerowych, które są poświęcone edukacji ekologicznej.

Kliknij tutaj, aby zobaczyć źródło tej gry edukacyjnej dla dzieci (sklep dziecięcy hepin.pl).

Pamiętaj, aby jak najwcześniej zaszczepić w dziecku drobne codzienne czynności:

 • Kartka papieru ma dwie strony. Pozwól dziecku rysować po obu stronach . Nie wyrzucaj przedmiotów wielokrotnego użytku po jednym użyciu. Niektórym "śmieciom", np. butelkom, można dać nowe życie. Zbierajcie nakrętki od buteleki oddajcie je do specjalnego punktu zbiórki. Dzięki temu nauczysz się segregować śmieci, być czystym i pomagać innym.
 • Naucz swoje dziecko, że wychodząc z pokoju należy gasić światło, a przy myciu zębów zakręcać wodę.
 • Pokaż, jak sortuje się śmieci. Nawet kilkuletnie dzieci zrozumieją, że plastikowe butelki powinny trafić do kosza na plastik, a chusteczki do kosza na papier.
 • Naucz dzieci, że gumy do żucia, papierki po cukierkach i inne śmieci nie powinny być rzucane na ziemię.
 • Posegreguj zabawki na te, które należy wyrzucić i te, które można oddać. Pluszowe zabawki, które nie były używane, mogą sprawić radość komuś innemu.
 • Bądź przykładem. Nauczanie jest bezużyteczne, jeśli rodzice nie dają przykładu.

Proste, prawda?

Wszystkie powyższe czynności wymagają niewiele wysiłku i są intuicyjne. Wystarczy pamiętać o tych kilku prostych rzeczach, a świat będzie piękniejszy. Czy wierzysz, że Twoja pojedyncza folia nie zrobi żadnej różnicy? A gdyby tak codziennie, trzy razy dziennie, pomyślało pięć milionów osób? To 15 milionów plastikowych torebek wyrzucanych każdego dnia!

Zachęcamy Cię do wprowadzenia małych zmian w swoich codziennych nawykach, aby nasza planeta była lepszym miejscem do życia dla nas i przyszłych pokoleń!

5/5 - (6 głosów)