P: Jesteśmy w trakcie projektowania dobudówki do naszego domu i zastanawiamy się, jakie chcemy mieć okna. Ale jest tak wiele okien do wyboru, od czego zacząć?

O: Osoby odwiedzające nasz salon wystawowy często zadają to samo pytanie. Przy wyborze okna należy wziąć pod uwagę wiele aspektów, ale wybór materiałów jest często najważniejszy.

Powszechnie wiadomo, że kluczowym elementem okien jest szkło. Obecnie większość szkła stosowanego w oknach to szkło generyczne, produkowane przez kilku dostawców. W rzeczywistości większość większych producentów zaopatruje się w tej samej firmie - Cardinal. Nie tylko produkuje ona substrat szklany, ale także nakłada energooszczędne powłoki Low-E i produkuje szyby zespolone, dzięki którym szkło może pełnić funkcję izolacyjną.

Firmy produkują powłoki niskoemisyjne o różnych poziomach wydajności, odpowiednie do różnych celów, takich jak spełnienie wymagań w zakresie ochrony przeciwsłonecznej (np. ograniczenie olśnienia i zysków ciepła) lub dostosowanie do różnych lokalizacji i klimatów. Większość klientów posiada pewną wiedzę na temat powlekania szkła. Często zaskakuje ich jednak różnorodność materiałów, z których mogą być wykonane ramy okienne.

Winyl lub UPVC: Ponad 70% okien sprzedawanych wykonanych jest właśnie z tego materiału, który jest ekonomiczny, energooszczędny, trwały i łatwo dostępny. Dostępne są głównie w kolorach białym i brązowym, które mogą być malowane na zewnątrz. Większość producentów oferuje również garść standardowych kolorów. Dodatkowe kolory i wzory można uzyskać poprzez nałożenie folii (cienkiej akrylowej powłoki) na ramę - jest to rzadki proces na rynku Zachodniego Wybrzeża, który staje się coraz bardziej popularny.

Materiały kompozytowe: Te ramy są gwałtownie zyskują na popularności. Materiały żywiczne są wzmocnione włóknami, aby dodać strukturalną integralność i sztywność - to jest wspólne, aby użyć włókna szklane i drewniane, aby dodać siłę. Materiały te mogą być 4-10 razy mocniejsze niż zwykłe okna winylowe; oznacza to, że mogą być cieńsze i mniej nieporęczne, co skutkuje węższymi liniami wzroku, które podkreślają szkło. Ta wytrzymałość oznacza również, że ramy są mniej podatne na rozszerzanie i kurczenie się, więc farba (lub kolorowa folia lub cap stock) może być stosowana zarówno na zewnętrznej, jak i wewnętrznej stronie. Modne jest stosowanie ciemnych kolorów we wnętrzach.

Aluminium: Popyt na ramy tego typu wzrosła w ostatnich latach. Produkty te, z anodowanych lub malowanych wykończeń, są mocne, często mają czyste ostre linie, i może rozpiętość dużych otworów. Na większości rynków wymagany jest produkt ulepszony termicznie (bariera termiczna z mniej przewodzącego materiału jest wstawiana do ramy w celu zmniejszenia transferu ciepła i zimna). Produkty aluminiowe są znacznie droższe w produkcji i często wymagają instalacji w terenie ze względu na swoje rozmiary i konfiguracje.

Drewno: Tradycyjne okna drewniane są nadal bardzo popularne, zwłaszcza w domach wyższej klasy. Ze względu na ich wydajność, wartość estetyczną i wszechstronność, mogą one stanowić wyraźny element wystroju domu. Czy malowane lub barwione, okno drewniane jest czymś, na co można patrzeć, a nie tylko przez nie przechodzić. Zazwyczaj dzisiejsza rama drewniana będzie miała aluminiową (lub czasami kompozytową) powłokę zewnętrzną, która może być pomalowana na różne kolory. Popularne rodzaje drewna wewnętrznego to sosna lub olcha (zwłaszcza gdy jest malowana), daglezja (która jest wyjątkowo mocna i piękna, gdy jest barwiona), mahoń, dąb i wiśnia. Dzięki wysokiej jakości producentom okien drewnianych, zakres materiałów, dla formy i funkcji, jest ogromny.

Stal: Stal szybko zyskuje popularność na rynku. Na wyższym poziomie cenowym stal oferuje unikalny wygląd, integralność strukturalną i możliwość produkcji bardzo dużych okien. Okna stalowe mogą być skonfigurowane w unikalnych i atrakcyjnych stylach, a wąskie profile ram maksymalizują widoczność szkła. Istnieje wielu producentów okien stalowych, którzy kupują te same części liniowe, a następnie tną je, spawają i wykańczają, tworząc własną markę, ale w gruncie rzeczy są to te same okna wykonane przez różne firmy. Wykończenia mogą być różne - od standardowej czarnej farby po teksturowane powłoki i wykończenia z brązu, które patyną pokrywają się z wiekiem. Okna stalowe mogą rozciągać się na ograniczone możliwości firmy lub być importowane, co skutkuje czasem realizacji zamówienia wynoszącym nawet sześć miesięcy, dlatego wybór stali należy rozpocząć odpowiednio wcześnie. Ponadto, systemy te często wymagają instalacji w terenie i oszklenia na miejscu, co czyni je droższymi.

Brąz i materiały importowane: Mówiąc o brązie i imporcie, na szczycie piramidy znajdują się wytłaczane okna ramowe z brązu. Można je budować w bardzo dużych rozmiarach, oferują skrupulatne wykonanie (podobnie jak aluminium i stal, zawierają bariery termiczne) i są oszałamiające wizualnie. Importowane z Europy, produkty te często wykorzystują europejskie szkło, oferując większe standardowe rozmiary, domyślnie bardziej przejrzyste szkło, a często także produkty wzmacniane termicznie i laminowane jako podstawę.

W ramach każdej z tych kategorii materiałów istnieje wiele różnych producentów o określonych cechach i korzyściach oraz zróżnicowanych punktach cenowych opartych na jakości, dopasowaniu i wykończeniu. Nie wszystkie okna winylowe oferują te same funkcje, to samo dotyczy drewna, stali aluminium lub brązu. Ale gdy już masz poczucie powyższych materiałów, możesz zawęzić producentów, dystrybutorów i instalatorów, aby jak najlepiej spełnić swoje potrzeby.