Chcemy czuć się przytulnie i komfortowo w naszych salonach. To tam spędzamy najwięcej czasu, czy to oglądając telewizję, grając w gry, rozmawiając z rodziną, czy relaksując się. To także miejsce, w którym najczęściej przyjmujemy gości. Salon powinien być reprezentacją przestrzeni. Okna to najważniejsza rzecz, która może wpłynąć na wygląd pomieszczenia. Jaki rodzaj okien wybrać do salonu? Duże przeszklenia mogą być wykonane w formie okien tarasowych, okien ozdobnych lub drewnianych, a także innych typów. Oto kilka pytań, które warto rozważyć przy wyborze okien do salonu.

Czy w salonie znajdują się duże czy małe okna?

Wielkość przeszkleń ma kluczowe znaczenie dla wyglądu, funkcjonalności i doświetlenia pomieszczenia. Dzięki dużym ok nom do salonu wpada więcej naturalnego światła słonecznego, co poprawia jego estetykę oraz wpływa na dobre samopoczucie i komfort życia mieszkańców. Jednak nie wszystkie salony będą nadawały się do takich przeszkleń. Okna o klasycznych wymiarach lepiej sprawdzą się w małych pokojach bez dostępu do balkonu/tarasu. Wielkość i styl każdego okna najlepiej dobrać do aranżacji. Czy będą to okna standardowe czy tarasowe zależy od Ciebie. Dowiedz się więcej o zaletach i wadach związanych z domami z dużymi oknami.

Czy duże okna są w stanie wypuścić więcej ciepła?

Wszystko zależy od rodzaju i grubości szyb. Teoretycznie możliwe jest wykonanie szyb zespolonych, które mają niski współczynnik przenikania ciepła. Może on sięgać nawet 0,3-0,5 W/(m2K dla szkła) (Ug). Takie przeszklenia nie są jednak zalecane do domów jednorodzinnych. Współczynnik przenikania ciepła dla pakietu szybowego wynosi około 0,5-0,6 W/ (m2-K). Wartości te również mogą ulec pogorszeniu z upływem czasu. Uw całego okna nie może przekraczać 1,1 W/(m2-K). Powierzchnia szyby będzie decydować o tym, ile ciepła ucieka na zewnątrz. Na współczynnik izolacyjności cieplnej okna wpływa jednak wiele czynników, w tym sposób montażu. Dowiedz się, co decyduje o energooszczędności okien.

Czy duże okna są bardziej efektywne w ogrzewaniu pomieszczeń?

Duże okna mogą skupiać więcej promieni słonecznych, przez co pomieszczenie mocniej nagrzewa się od słońca. O stopniu napromieniowania pomieszczenia decyduje współczynnik przenikalności cieplnej szyb. Zrównoważony współczynnik oznacza, że mieszkanie nie będzie się zbytnio nagrzewać ani nie będzie zbyt zacienione. Nawet najpiękniejsze okna będą nagrzewać wnętrze, jeśli zostaną umieszczone od strony południowej, kiedy słońce świeci najmocniej. Dlatego niezbędny jest rodzaj przesłony, takiej jak rolety, zasłony czy folia z powłoką odbijającą światło.

Jakiego materiału użyć na ramę okna w salonie?

Na to pytanie nie jest łatwo odpowiedzieć. Każdy materiał ma swoje zalety i wady. Wiele zależy od budynku: z czego jest wykonany, do jakich okien będzie pasował, czy na elewacji obowiązują przepisy itp. Ważne są wytyczne konserwatora zabytków, spółdzielni mieszkaniowej i zarządcy budynku. Okna drewniane to świetny wybór ze względu na elegancki wygląd, wysoką trwałość i doskonałe parametry. Będą nie tylko spełniać swoją podstawową funkcję, ale mogą być także funkcjonalną i elegancką ozdobą salonu.

Czy warto inwestować czas i pieniądze w nowoczesne rozwiązania?

Okna w salonie powinny pełnić rolę dekoracji całego mieszkania lub domu. Powinny być spójne w formie, ale w razie potrzeby można zaszaleć. Nowoczesne okna drewniane i drewniano-aluminiowe mogą być obecnie wyposażone w inteligentne funkcje . Materiały użyte do produkcji są bardziej atrakcyjne wizualnie i oferują lepszą wydajność.

5/5 - (1 głos)