Każdy, kto kiedykolwiek remontował lub budował dom wie, jak wiele śmieci i brudu może to stworzyć. Wszędzie, gdzie się idzie podczas budowy, widać kurz, brud i kawałki folii, papieru, a także wiele otwartych opakowań materiałów budowlanych. Jest to normalne zjawisko i nie jest to coś, czym należy się przejmować. Ale, zasadnicze pytanie brzmi: Czy regularnie sprzątać te śmieci? Czy lepiej poczekać, aż praca zostanie zakończona, a po jej zakończeniu posprzątać całość?

Sprzątanie po remontach

Wiele osób uważa, że regularne sprzątanie placów budowy jest bez sensu. Oczywiste jest, że jeśli dziś się nie posprząta, to jutro będzie tak samo. Jest to prawda. Dzieje się tak dlatego, że plac budowy czy remontu to żywy organizm, który każdego dnia produkuje kolejne zanieczyszczenia.

Należy pamiętać, że prace budowlane często prowadzone są od wczesnego rana do późnej nocy. Można więc albo przeszkadzać fachowcom, albo tracić czas na sprzątanie placów budowy.

Może lepiej sprzątać na bieżąco?

Sprzątanie podczas budowy czy remontu nie musi być takie bezsensowne. Ta czynność daje wiele korzyści, których nie można pominąć.

Największą zaletą jest to, że sprzątanie po zakończeniu każdego remontu jest mniejsze. Bowiem bałagan, który nagromadził się przez kilka tygodni bardzo trudno jest później uprzątnąć. Do jego całkowitego wyczyszczenia potrzeba będzie wiele energii i siły, a także dużo więcej czasu. Daje to jeszcze jedną korzyść: możliwość szybkiej przeprowadzki do nowego budynku lub przywrócenia normalnego życia w mieszkaniu, które zostało zniszczone przez trwający remont. Kompleksowe sprzątanie może trwać wiele dni.

Trzeba pamiętać, że brud może gromadzić się w pewnych miejscach i jest bardzo trudny do usunięcia. Na przykład okna drewniane, mimo że będą dobrze zabezpieczone, to i tak będą narażone na zabrudzenia. Bardzo trudno będzie je wyczyścić, ponieważ łatwo ulegają uszkodzeniom.
Regularne sprzątanie to świetny sposób na zmniejszenie szansy na uszkodzenie świeżo ukończonych prac. Istnieje duże ryzyko przypadkowego uszkodzenia świeżo wykończonej ściany, jeśli zbieramy resztki po remoncie. Nie będzie to dotyczyło remontu, który jest jeszcze w toku.

Podsumowanie

Jak widać, sprzątanie po remoncie lub budowie jest znacznie lepsze niż pozostawianie tego do końca. Jest to szczególnie ważne, jeśli sprzęt jest już na miejscu. Wszelkie prace mokre lub niewłaściwe obchodzenie się z narzędziami może spowodować ich uszkodzenie.

Oceń ten post