Ważne jest, aby dom stanowił wygodną i funkcjonalną przestrzeń. Wybór odpowiednich drzwi tarasowych jest jedną z takich decyzji. Powinny one umożliwiać odpowiednią komunikację między pomieszczeniem a tarasem. Dostępnych jest wiele opcji, dlatego warto przyjrzeć się im wszystkim, aby znaleźć tę, która spełni nasze potrzeby.

Drzwi tarasowe otwierane - klasyczne rozwiązanie

Tradycyjne drzwi tarasowe otwierane cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem. To klasyczne rozwiązanie jest nie tylko przystępne cenowo , ale także doskonale pasuje do stylizowanych wnętrz. Do wyboru mamy drzwi otwierane jednoskrzydłowe lub dwuskrzydłowe w dwóch wariantach:

  • Oba skrzydła wyposażone są w klamki i przedzielone pionową ramą, która ma wbudowany zamek.
  • Jedno skrzydło posiada uchwyt, a drugie zaczep, który można zwolnić z ruchomego słupka.

Drzwi jednoskrzydłowe sprawdzą się w przypadku niewielkich wejść na taras. Jednak drzwi dwuskrzydłowe są wygodniejsze i wpuszczają do domu więcej światła. Minusem otwieranych drzwi tarasowych jest to, że trzeba będzie zostawić miejsce na ich otwarcie. Może to nieco utrudnić komunikację między domem a tarasem.

Przesuwne drzwi tarasowe - funkcjonalna nowoczesność

Drzwi tarasowe przesuwne mogą być oparte na innowacyjnych pomysłach, które pozwalają na uzyskanie dużych powierzchni przeszkleń. Bardzo dobrze komponują się również z tradycyjnymi projektami wnętrz.

Tego typu rozwiązanie jest nieco droższe, ale za to bardziej praktyczne. Nie ma ograniczeń przestrzennych i lepszej komunikacji. Za pomocą przesuwnych drzwi tarasowych można przeszklić duże powierzchnie i mieć niczym nie przesłonięty widok na ogród i taras.

Decydując się na ten rodzaj drzwi tarasowych trzeba wziąć pod uwagę.

  • Ich wymiary
  • Kierunek przesuwania skrzydeł
  • Sposób otwierania.

Drzwi tarasowe mogą być również:

  • uchylno-przesuwne;
  • podnoszono-przesuwne.

Klamka jest tym, co otwiera te pierwsze. W tym przypadku skrzydło zostanie wyciągnięte z ramy i umieszczone na szynie równoległej do ościeżnicy. Takie drzwi tarasowe można podzielić na kilka ćwiartek, przy czym skrajne ćwiartki pozostają nieruchome.

Drzwi podnoszono-przesuwne różnią się tym, że skrzydło jest lekko podnoszone po otwarciu drzwi, aby umożliwić mu przesuwanie się wzdłuż toru (próg widać w podłodze). Te drzwi tarasowe osiągają nawet 20 m długości i można je przesuwać w dowolnej konfiguracji. Ich niekwestionowaną zaletą jest ergonomia, nowoczesność i funkcjonalność.

Oceń ten post