Każdy chyba widział taką scenę: bohater jednym kopnięciem wyłamuje drzwi mieszkania, czasem nawet tworząc ogromną dziurę. Z tym wyważaniem sprawa nie jest taka oczywista.

Mit, ale nie do końca

Na początek zgódźmy się, że odpowiedź na pytanie jest dość oczywista. Prawidłowo zamontowane, dobre drzwi nie mogą być bezinstrumentalnie wyważone. A w każdym razie to nie drzwi wejściowe mają odstraszać włamywaczy. Jest tylko jedno "ale". Dotyczy to tylko modeli dobrze dopasowanych i wysokiej jakości. W wielu domach i mieszkaniach można jeszcze zobaczyć stare drzwi ze sklejki na zardzewiałych zawiasach. Są one zamykane na zamek, który opiera się na przysłowiowym "słowie honoru".

Teoretycznie, jeśli skrzydło drzwiowe otwiera się do wewnątrz, można je zmusić do otwarcia kopiąc je lub uderzając barkiem. Nowoczesne drzwi wejściowe wykonane z drewna, stali lub innych materiałów uniemożliwiają to. Standardy stosowane w drzwiach zewnętrznych uniemożliwiają przeprowadzenie takiego ataku bez użycia specjalistycznych narzędzi. Jeśli ktoś zamontuje na wejściu do domu mniej wytrzymałe drzwi wewnętrzne, to... cóż... nie trudno się domyślić, co się stanie.

Nawet strażacy mają problemy z drzwiami wejściowymi

Wbrew powszechnej opinii, wejście do czyjegoś domu nie jest łatwe. Nawet strażacy wyposażeni w specjalistyczne narzędzia mają problem z wyważeniem drzwi. Czasami łatwiej jest uzyskać dostęp przez okno.

Źródło: http://www.strazak.pl/index.php?topic=24794.0

Służby ratunkowe muszą użyć specjalnego tarana i łomu, aby wyważyć drzwi. Mogą też potrzebować sprzętu hydraulicznego i tnącego. Ten argument wyjaśnia również powód, dla którego w mieszkaniach i domach montuje się wysokiej klasy drzwi antywłamaniowe, ale nie pancerne.

Byłyby one jeszcze trudniejsze do sforsowania, co mogłoby opóźnić akcję ratunkową i narazić właścicieli na wysokie koszty. Producenci drzwi i okien muszą wyważyć bezpieczeństwo ochrony antywłamaniowej z możliwością dostępu dla służb ratowniczych.

Ilustracja, jak strażacy przepychają się przez zamknięte drzwi.

Na filmach ma to robić wrażenie!

Jak powiedzieliśmy w naszym wcześniejszym poście o mitach filmowych, chodzi o akcję, efekty specjalne i "rozbicie". Nikt nie chciałby zobaczyć, jak bohater, zespół SWAT lub policjant przebija się przez okno, aby wejść do mieszkania, tylko po to, aby przekonać się, że złoczyńca już uciekł przez okno.

GIFHY

Sceny kopania drzwi i ścian swoim ciałem, czy przebijania ich swoim ciałem, by otworzyć drzwi, włóżmy między bajki. Możemy cieszyć się filmami akcji, ale powinniśmy też pamiętać, że takie rzeczy nie zdarzają się w prawdziwym życiu. Zachęcamy ludzi do wymiany starych drzwi z suchej zabudowy na nowe, które dają poczucie bezpieczeństwa.

4,5/5 - (4 głosy)