Mieszkania w kamienicach dają duże możliwości i inny klimat niż mieszkania w nowym budownictwie. Mieszkania w Kamienicy mają jedną wadę, która może być zarówno mankamentem, jak i szansą na ciekawe wykorzystanie: są bardzo wysokie. Jak wykorzystać wysokie przestrzenie w Kamienicy?

Jak najlepiej wykorzystać wysokie przestrzenie

Powinieneś być w stanie dostrzec korzyści płynące z wysokich przestrzeni w starych budynkach. Jest to świetny sposób na dodanie przestrzeni do mieszkania. Rozwiązaniem jest odpowiednio zaprojektowana antresola. Jej wysokość i wielkość będzie w dużej mierze zależała od wysokości Twojego pomieszczenia.

Duże antresole wymagają, aby zarówno górny, jak i dolny poziom zapewniał wystarczająco dużo miejsca do wygodnego poruszania się. Może się to nie udać, jeśli pomieszczenie jest zbyt małe. Możesz rozwiązać ten problem, budując mniejszą antresolę, która ma tylko miejsce do spania i/lub ograniczoną ilość mebli.

Wysokie pokoje mogą być wykorzystane w inny sposób, jeśli nie potrzebujesz więcej miejsca. W wysokich pomieszczeniach - które mogą być dość duże - można powiesić ciekawe dekoracje. Dzięki temu możesz stworzyć niepowtarzalny wystrój w swoim mieszkaniu bez konieczności wykorzystywania przestrzeni poniżej.

Jak można poradzić sobie z wadami?

Wysokie pomieszczenia w starych kamienicach mają jednak pewne wady. Po pierwsze, istnieje trudność w ogrzewaniu i utrzymaniu odpowiedniej temperatury. Aby temu zapobiec, ważne jest posiadanie odpowiednich okien. W kamienicach powszechne są okna starego typu, wykonane w całości z drewna. Okna te są przeciętnie mało wydajne pod względem izolacyjnym. Nowoczesne okna drewniane wykonane są z połączenia drewna, szkła topionego (jedno- lub dwukomorowe) i zapewniają doskonałą izolację. Ograniczają również straty ciepła.

O czym warto pamiętać?

Zanim zaczniesz budować antresolę, koniecznie upewnij się, że jest ona wytrzymała. Najpopularniejsze są antresole wykonane w całości z drewna lub z ramą stalową. Są one najlepsze dla dużych antresoli, które zajmują dużo miejsca w pomieszczeniu. Antresola może utrzymać ciężkie meble, jeśli jest wystarczająco mocna.

Należy pamiętać o czyszczeniu kurzu z sufitów wysokich pomieszczeń, które służą do celów dekoracyjnych. Ważne jest, aby raz na jakiś czas wszystko wyczyścić. Bardzo przydatny może być odkurzacz z odpowiednimi filtrami oraz nawilżacz powietrza. Zmniejsza to gromadzenie się kurzu w pomieszczeniu i pomaga ograniczyć jego osiadanie na przedmiotach.

5/5 - (1 głos)