Nie sposób wyobrazić sobie drzwi bez klamki. Nawet modele automatyczne często posiadają jakiś system ręcznego otwierania lub zamykania. Co warto wiedzieć o klamkach przed ich zakupem? Jak dokonać właściwego wyboru?

Jakie są cechy dobrej klamki do drzwi?

Wiadomo, że jej główną funkcją jest otwieranie drzwi wejściowych, ale ma też inne funkcje. To także element dekoracyjny i bariera przed niechcianymi gośćmi. Kupując nowe drzwi, będziesz mógł wybrać klamkę ze standardowej lub rozszerzonej oferty producenta. Pamiętaj, że wybór pierwszego-lepszego modelu będzie miał wiele konsekwencji i wpłynie na użytkowanie właściwych drzwi.

Niewiele jest rzeczy gorszych niż zacinająca się, kanciasta, niewygodna klamka do drzwi, która wywołuje u Ciebie furię. Ważne jest, aby przed zakupem przedmiotu sprawdzić, jak pasuje on do Twojej dłoni. Klamka powinna pozwolić Ci na łatwe otwieranie lub zamykanie drzwi.

Zwróć uwagę podczas sprawdzania działania. Należy sprawdzić płynność i łatwość obsługi klamki zamka, jeśli jest podłączona. Ważne jest, aby zwrócić uwagę na kwestie bezpieczeństwa i użytkowania. Jeśli klamka ma ostre krawędzie lub wykończenia, może to stanowić zagrożenie w mieszkaniach z małymi dziećmi.

Wysokiej jakości klamki nie boją się wytrzymać upływu czasu i licznych przeciążeń. Tę klasę klamek oferujemy również naszym klientom - HOPPE testuje swoje produkty w warunkach zbliżonych do prawdziwego życia.

Wyjaśnienie: Cykl jest definiowany jako jedno otwarcie i zamknięcie drzwi. Testy na drzwiach mieszkalnych: 182 500 cykli; testy na klamkach do budynków publicznych: 255 000 cykli.

Aby zapobiec wypadnięciu klamki, powinna być ona wyposażona w sprężyny mocowane na nitach. Lekkie drzwi wewnętrzne mogą mieć zintegrowaną ozdobną klamkę, ale klamka powinna być solidna i trwała.

Jaki jest najlepszy materiał na klamki do drzwi?

Najpopularniejsze są klamki aluminiowe, zarówno te ocynkowane, jak i chromowane. Modele aluminiowe są lekkie i niedrogie. Dlatego też są najczęściej stosowane w naszych drzwiach. klamki wykonane z mosiądzu z kolei są trwałe, eleganckie i estetyczne. Stosuje się je jako elementy dekoracyjne na drzwiach, np. w hotelach, biurach czy urzędach.

W przypadku drzwi zewnętrznych klamki wykonane są ze stali nierdzewnej, która jest odporna na korozję i uszkodzenia. Można je spotkać w hotelach, budynkach użyteczności publicznej oraz domach jednorodzinnych.

Osobną kategorię stanowią klamki z antybakteryjną warstwą srebra. Najlepiej sprawdzają się one w łazienkach, spa, basenach i saunach, gdzie istnieje większe ryzyko przenoszenia zarazków przez dotyk.

Na poniższym filmie możemy zobaczyć, jak działają antybakteryjne rozwiązania do uchwytów z serii SecuSan firmy HOPPE.

Jaka byłaby idealna klamka do drzwi?

Jak widać, do wyboru jest wiele różnych modeli. Nie mamy uniwersalnego rozwiązania, bo takiego nie ma. Musisz wiedzieć czego chcesz i przetestować dany model przed zakupem. Pamiętaj, aby sprawdzić, czy posiada 4 podstawowe cechy: funkcjonalność, estetykę i trwałość.

Źródło: Zdjęcia uchwytów i informacje o linii produktów na stronie HOPPE

5/5 - (3 głosy)