Wszystkie okna wpuszczają światło, a większość zapewnia pewną wentylację, ale poza tymi wspólnymi funkcjami, okna mogą się różnić na wiele sposobów. Niektóre typy okien są łatwiejsze do otwarcia, niektóre są idealne dla szerokich widoków, a niektóre są świetne dla przepływu powietrza. Różne okna mogą również mieć bardzo różny wygląd, aby pasowały do projektu architektonicznego budynku lub stylu dekoracyjnego. Zawężenie wielu opcji okien zaczyna się od zidentyfikowania jednego z podstawowych typów okien. 

Okna z markizą

Okna markizowe otwierają się przez wychylenie górnej części skrzydła okiennego, obsługiwanego za pomocą korby. Markizy są powszechnie sparowane z dużymi oknami obrazowymi i mogą być umieszczone wzdłuż dna, boków lub góry okna obrazowego, aby zapewnić wentylację. Mogą być również zainstalowane nad drzwiami, podobnie jak okna ryglowe. Ponieważ otwierają się na zewnątrz, markizy nie są zalecane w pobliżu chodników i innych obszarów ruchu, aby otwarte okna nie blokowały ścieżki ruchu.  

Okna balkonowe

Okna kasetowe również otwierają się na zewnątrz (jak markizy) i zazwyczaj są uchylne na bocznych zawiasach. Wiele okien skrzydłowych ma dość duże szyby, aby zapewnić dużo światła, które jest niezakłócone przez szprosy lub inne obramowania. Okna skrzydłowe oferują też zazwyczaj więcej otwartej przestrzeni wentylacyjnej niż inne typy okien. Po zamknięciu i zaryglowaniu, okna skrzydłowe mogą stanowić bardzo skuteczną uszczelkę, poprawiającą wydajność energetyczną. Podobnie jak okna markizowe, okna skrzydłowe nie powinny otwierać się na pasy ruchu. 

Okna dwuskrzydłowe i jednoskrzydłowe

Dwuskrzydłowe i jednoskrzydłowe okna są najbardziej powszechnymi i znanymi typami okien. Jedyna różnica między nimi polega na tym, że jednoskrzydłowe mają ruchome dolne skrzydło i stałe górne, a dwuskrzydłowe mają dwa ruchome skrzydła; górne skrzydło przesuwa się w dół. 

Główną zaletą okien dwuskrzydłowych jest nieco lepsza wentylacja. Przy obu skrzydłach otwartych mniej więcej do połowy, powietrze naturalnie wpływa przez dolny otwór, a wypływa przez górny. Okna dwuskrzydłowe mogą być również czyszczone wewnątrz i na zewnątrz bez konieczności czyszczenia z zewnątrz (lub potrzeby użycia drabiny).

Okna jedno- i dwuskrzydłowe sprawdzają się w większości miejsc i mają klasyczny, dekoracyjny wygląd. Zazwyczaj oferują one mniej otwartej przestrzeni niż okna skrzydłowe i przesuwne i mogą być bardziej podatne na przeciekanie powietrza niż okna skrzydłowe. 

Okna obrazowe

Okna obrazowe są najlepsze w miejscach, gdzie przepływ powietrza nie jest ważny, ponieważ nie otwierają się. Często są to duże przeszklone przestrzenie zajmujące środkową część ściany, zapewniające szerokie widoki i dużo światła słonecznego. Okna obrazkowe dobrze sprawdzają się również w wysokich oknach w dwupiętrowych foyer. Ponieważ no otwierają, obrazowi okno są mniej podatni na powietrze wyciek niż operable okno, ale ich wielkie szklane szyby mogą gubić lub zyskiwać dużo upał (porównujący izolować ścianę), nawet z energooszczędną dwuszybową konstrukcją. 

Okna wykuszowe

Okna wykuszowe są doskonałym źródłem dla architektów do tworzenia kątów i rzutów na strukturę budynku. Okna wykuszowe pozwalają światłu wchodzić pod różnymi kątami, a większość wykuszy zawiera okna boczne, które mogą być otwarte dla przepływu powietrza. Wykusze są powszechnie stosowane w kuchniach i pokojach rodzinnych, gdzie duży parapet okna można wykorzystać na rośliny lub siedzenie przy oknie. 

Okna Jalousie

Okna Jalousie to niedrogie rozwiązania dla obszarów o ciepłej pogodzie, szczególnie tam, gdzie klimatyzacja nie jest potrzebna. Jalousies składają się z listew szklanych osadzonych w metalowych klipsach, które można otwierać i zamykać unisono, jak żaluzje. Jalousies zapewniają maksymalny przepływ powietrza, ale są zazwyczaj wąskie i oferują ograniczone widoki. Są też zwykle mniej bezpieczne niż inne standardowe typy okien. 

Okna przesuwne

Okna przesuwne otwierają się na boki. Podobnie jak okna skrzydłowe, mogą one oferować przejrzyste widoki i dobrą wentylację, ale nie mogą być uszczelnione tak szczelnie jak okna skrzydłowe. Ze względu na duże otwory i łatwość obsługi, suwaki są powszechnie stosowane w oknach ewakuacyjnych w piwnicach lub sypialniach poniżej poziomu. Okna użytkowe na szczytach ścian piwnic również zazwyczaj są przesuwne.

Okna przesuwne są dość proste, nie mają żadnych części mechanicznych (poza zamkiem), zazwyczaj bardzo podstawowe uszczelki i brak mechanizmu napinającego. Ta prostota często czyni je najtańszym typem okna.