Nowoczesne trendy często nawiązują do stylów eklektycznych, które łączą bardzo różne, niepasujące do siebie wpływy. Coraz popularniejsze staje się łączenie nowoczesnych technologii z tradycyjnymi elementami, które nawiązują do przeszłości. Jak połączyć nowoczesność i tradycję w jednej przestrzeni, aby osiągnąć efektowny rezultat.

Minimalizm i ukłon w stronę tradycji

Minimalizm to popularny trend w wielu dziedzinach naszego życia, w tym w architekturze i aranżacji wnętrz. Trend ten polega przede wszystkim na odpuszczeniu sztucznie wykreowanej potrzeby posiadania jak największej ilości przedmiotów. Dotyczy to wszystkich rzeczy, w tym sprzętów domowych, mebli, dekoracji i wielu innych przedmiotów. Minimalizm to sposób na wyeliminowanie ze swojego życia wszystkiego, co tak naprawdę nie jest niezbędne.

Czym jest konieczność w tej koncepcji? Najlepiej zdefiniować ją poprzez wybory dokonywane przez osobę używającą danego przedmiotu. Jeśli dany przedmiot jest często używany w domu, to prawdopodobnie jest niezbędny. Nie można mu przypisać tej cechy, jeśli nie jest używany. Jak widać minimalizm jest subiektywny i skupia się na indywidualnych wyborach mieszkańców domu, a nie z góry określonych potrzebach.

Minimaliści wciąż mogą znaleźć tradycyjne rozwiązania. W tradycyjnym podejściu do dekorowania domów liczy się przede wszystkim to, co praktyczne i potrzebne. Nie oznacza to, że wyszukane dekoracje są złe. Nie musi ona umniejszać użyteczności czy piękna danej rzeczy. Praktyczność i estetyka mogą współistnieć, a nawet współdziałać.

Nowoczesne technologie i proste rozwiązania

Nie inaczej jest w przypadku nowoczesnych technologii. Dążenie do prostoty w rozwiązaniach jest tym, co charakteryzuje tradycyjne rozwiązania wnętrzarskie. Przykładem tego są nowoczesne okna drewniane. Okna te mogą zapewniać wysoki poziom izolacji i są bardzo zaawansowane technologicznie. Mogą być również bardzo proste, co nie oznacza zaawansowania technologicznego. Widać to w wielu urządzeniach domowych, takich jak sprzęt kuchenny.

Te najbardziej zaawansowane technologicznie i aktualne: Lodówka czy kuchenka mogą mieć bardzo prosty design. Mogą też nawiązywać do estetyki tradycyjnych rozwiązań. Blaty kuchenne z litego drewna mogą skrywać urządzenia, które ułatwiają życie i są zbudowane w oparciu o najnowsze technologie. Nowoczesność i tradycja mogą w ten sposób współistnieć. Nie konkurują, ale tworzą nowe podejście do aranżacji wnętrz.

Oceń ten post