Bardzo ważną kwestią jest zastanowienie się nad tym, ile miejsca ma się w swoim domu. Nie zawsze jest możliwe zwiększenie przestrzeni fizycznie poprzez np. zmniejszenie liczby przedmiotów w domu. Czasami lepszym rozwiązaniem jest zwiększenie przestrzeni wizualnej. Jest to sposób na to, aby pomieszczenia wydawały się większe. Duże szklane powierzchnie to dobry pomysł. Czy jednak są one bezpieczne?

Duże przeszklenia mają wiele zalet

Duże przeszklenia dają wnętrzom złudzenie ogromnej, niezagospodarowanej przestrzeni. Pomieszczenia są też znacznie bardziej energooszczędne ze względu na dużą ilość światła, która do nich wpada.

Badania pokazują, że ludzie mniej chętnie przebywają w pomieszczeniach, które są całkowicie zamknięte lub odgrodzone od zewnątrz. Duże powierzchnie szkła pozwalają na wejście z zewnątrz i dają poczucie, że dom jest otwarty na zewnątrz. Daje to złudzenie wielkiej swobody i dużej przestrzeni do poruszania się.

Do stworzenia dużych powierzchni szklanych można wykorzystać różne rozwiązania technologiczne. Na przykład okna drewniane dzięki nowoczesnej konstrukcji mogą być wykonane w dowolnym rozmiarze. Okna to nie jedyne rozwiązanie. Coraz większym zainteresowaniem cieszą się ściany wykonane w całości ze szkła stapianego.

Trójwarstwowe szkło ma wystarczające właściwości izolacyjne. To samo dotyczy nowoczesnych luksferów i łatwo dostępnych konstrukcji witrażowych.

Czy jest to bezpieczne?

Często jednak pojawia się pytanie, czy duże przeszklone powierzchnie mogą być bezpieczne. Pytania te związane są zarówno z ochroną przed włamaniem, jak i możliwością uszkodzenia dużych okien. Duże okna i w pełni przeszklone ściany, które są wykonane przy użyciu dzisiejszych technik, mogą być tak samo bezpieczne lub równie bezpieczne jak tradycyjne okna. To samo dotyczy zabezpieczeń antywłamaniowych. Bezpieczeństwo jest tak samo dobre w przypadku dużych okien, jak i małych. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu specjalnie klejonych tafli szkła. W zależności od klasy, istnieje kilka warstw żywicy i folii, które mogą być nałożone na szkło, aby nie rozpadło się ono na niebezpieczne i ostre kawałki.

Jak wizualnie zwiększyć przestrzeń mieszkania?

Możesz zwiększyć wizualnie przestrzeń mieszkania poprzez zastosowanie dużych przeszkleń. Możesz sprawić, że pomieszczenia będą wydawały się większe, zmieniając kolory ścian lub mebli. Jest to szczególnie przydatne w przypadku mieszkań z dużymi oknami, które wpuszczają dużo światła z zewnątrz. Możesz stworzyć poczucie przestrzeni, używając mieszanki jaśniejszych i ciemniejszych kolorów.

Oceń ten post