Parapety są często pomijane przy budowie domu lub wyborze projektu. Parapety są często pomijane przez inwestorów, którzy kwestionują zasadność zakupu okien drewnianych lub plastikowych. Jest to ogromny błąd. Powstaje jednak pytanie, dlaczego parapet zewnętrzny jest tak ważny?

Jakie funkcje pełnią parapety zewnętrzne?

Wiele osób uważa, że parapety zewnętrzne pełnią jedynie funkcję dekoracyjną i estetyczną.

Osoby te uważają, że parapety nie pełnią żadnej większej lub ważniejszej funkcji. Prowadzi to do tego, że nie przywiązuje się uwagi do ich wyboru.

Większość ludzi wygląda tak samo i są po to, abyś ładnie wyglądał.

Okazuje się, że ich zadaniem jest coś więcej niż tylko dekoracja. Tym zadaniem jest, naturalnie, ochrona przed zalaniem. Parapet pozwala wodzie spływać po elewacji i przez okno, umożliwiając jej odpływ poza obwód.

Pomaga to chronić teren wokół okna przed wilgocią.

Jak wybrać odpowiedni parapet zewnętrzny?

Przy wyborze parapetu najważniejszy jest jego kształt. Powinien on zabezpieczać obszar pod oknem przed przenikaniem wody i zimna. Równie ważny jest materiał, z którego wykonany jest parapet. Na rynku dostępnych jest wiele opcji. Opcji jest wiele, od najdroższych wersji marmurowych po najtańsze grafitowe, aluminiowe, a nawet drewniane. Zaleca się stosowanie najmocniejszej wersji, która zapewnia maksymalną odporność na uszkodzenia.

Jak prawidłowo zamontować parapet zewnętrzny?

Przy wyborze parapetu zewnętrznego należy zwrócić uwagę na to, czy znajduje się on w prawidłowej pozycji. Nie będzie on mógł prawidłowo spełniać swoich obowiązków, jeśli zostanie nieprawidłowo zamontowany. Doprowadzi to do powstania niskich temperatur i zagrożenia wilgocią.

Prawidłowe nachylenie jest niezbędne dla prawidłowo zamontowanego parapetu. Zaleca się, aby nachylenie parapetu wynosiło około 5 stopni na zewnątrz. Parapet powinien być również wysunięty o 5 centymetrów poza lico ściany. Wszystko zależy od parametrów technicznych muru i użytych materiałów. Dobry parapet zewnętrzny powinien mieć zewnętrzną krawędź, która jest ukształtowana w formie okapnika. Dzięki temu spadające krople mogą "oderwać się" od parapetu i nie zawisnąć na elewacji Twojego budynku.

5/5 - (1 głos)