Mieszkanie na parterze lub na niskim piętrze ma wiele zalet, ale i wad. Ważne jest, aby rozważając zakup lokalu, wziąć pod uwagę obie strony medalu. Pamiętaj o zabezpieczeniu okien i drzwi w lokalach, do których ze względu na niskie położenie jest łatwy dostęp.

Mieszkanie na pierwszym piętrze - zalety

Mieszkanie na dole bloku lub w kamienicy ma wiele zalet. Jest ono tańsze. Takie lokale są mniej atrakcyjne z perspektywy deweloperów, więc ich cena jest niższa. Jeśli szukasz zakupu lokalu w pożądanej dzielnicy, ale nadal chcesz zaoszczędzić, rozważ zakup swojego "M" na pierwszym piętrze.

Jest to łatwe dla osób starszych i rodzin z dziećmi. Osoby mające problemy z poruszaniem się docenią brak schodów lub tylko kilka stopni do pokonania. Przepisy budowlane wymagają budowy podjazdów dla wózków inwalidzkich na pierwszym piętrze. Możliwe jest jednak dotarcie na wyższe piętra, jeśli nie ma windy.

Dom parterowy iogródek lub mieszkanie z wyjściem na ogródek może zrekompensować wady mieszkania na niższym parterze. Mieszkańcy wyższych pięter będą zazdrościć możliwości wyjścia na swój balkon i zejścia do ogrodu, aby opalać się lub grillować na własnej posesji.

Istnieją również minusy

Nieruchomości na parterze są bardziej prywatne , zwłaszcza jeśli mają okna wychodzące na ulicę. Możesz wpuścić każdego do pokoju, więc zakryj je lub użyj specjalnych folii, aby utrzymać innych na zewnątrz.

Te mieszkania są magnesem dla złodziei i są najbardziej niebezpieczne. Łatwiej jest się włamać do takiego lokalu niż do mieszkania na wyższym piętrze. Właściciele parterowych mieszkań i domów muszą szczególnie dbać o bezpieczeństwo.

Drzwi i okna balkonowe powinny być wyposażone w zabezpieczenia antywłamaniowe ,w tym dodatkowe rygle lub wzmocnione okucia. Warto rozważyć okna z szybą antywłamaniową P4. Szyba ta składa się z czterech warstw PVB i dwóch grubych tafli. Takie okno ma bardzo wysoką odporność i musi wytrzymać uderzenie piłką o wadze 4,11 kg z odległości 9 metrów.

Niemal niemożliwe jest jej rozbicie nawet kilkukilogramowym młotkiem. Jest to spory wydatek, ale warto go ponieść, zwłaszcza jeśli mieszkanie jest ubezpieczone. Ubezpieczyciele często oferują zniżki za rozwiązania antywłamaniowe. Możesz też rozważyć rolety antywłamaniowe jako alternatywę dla szkła zbrojonego. Jest to szczególnie przydatne, jeśli planujesz dłuższą nieobecność w domu.

Mieszkanie na parterze może mieć też więcej zanieczyszczeń. Jeśli Twoje okna wychodzą na ulicę lub co gorsza na parking powinieneś wziąć pod uwagę fakt, że będą wymagały częstego mycia, ponieważ na parapetach będzie osiadał brud, miejski kurz i rury wydechowe.

Czy są jeszcze jakieś inne zalety lub wady?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi, jak zwykle przy tego typu porównaniach. Choć mieszkanie na pierwszym piętrze jest wygodne, ma swoje minusy. Jednak mieszkania na piątym czy dziesiątym piętrze również mogą być problemem. Ważne jest, aby zważyć wszystkie za i przeciw, zanim zdecydujemy się na najlepsze rozwiązanie dla siebie i swojej rodziny.

4/5 - (1 głos)