Było tak gorąco. Było gorąco, parno, a w mieszkaniu panowała nieprzyjemna atmosfera (nie wspominając - smród). Jak skutecznie usunąć tę duszność, która jest dobrze znana mieszkańcom budynków bez wentylacji? Regularna wentylacja jest niezbędna dla zdrowia i dobrego samopoczucia. Przynosi wiele korzyści poza likwidacją nieprzyjemnych zapachów.

Nie czekaj, aż atmosfera zostanie przecięta nożem.

W każdym pomieszczeniu cyrkulacja powietrza jest niezbędna. Świeże, czyste powietrze sprzyja koncentracji i dobremu samopoczuciu. Bakterie i wirusy rozwijają się w miejscach bez odpowiedniej cyrkulacji.

Niski poziom tlenu równa się złemu samopocz uciu i nieprzyjemnemu klimatowi. Powinieneś wietrzyć swoje mieszkanie przynajmniej dwa razy dziennie, zwłaszcza jeśli mieszkasz w okolicy pozbawionej wentylacji.

Najlepszym rozwiązaniem jest zainstalowanie wentylacji grawitacyjnej i nawiewników. Zapewni to stałą wymianę powietrza. Zastosuj mikrowentylację, jeśli nie masz wywietrzników. Oznacza to, że od czasu do czasu możesz po prostu rozszczelnić swoje okno uchylne - wszystkie nowoczesne okna uchylne mają taką opcję. Klamka jest ustawiona w pozycji pośredniej, pomiędzy zamkniętym a uchylonym.

Rozszczelnione okno nie jest zabezpieczone i może być łatwo sforsowane przez włamywacza. Nie zostawiaj go w takim stanie, gdy opuszczasz mieszkanie.

Wentylacja szybka i sprawna lub tworząca przeciąg

Czasami mikrowentylacja nie wystarcza i chcemy porządnie przewietrzyć mieszkanie. Zaleca się, aby przynajmniej dwa razy dziennie wietrzyć pomieszczenia, w których nie ma wentylacji. Czynność ta zajmuje około 3 minut i polega na otwarciu okien w co najwyżej dwóch pomieszczeniach.

Jest to najlepsza metoda wentylacji w zimie. Pozwala na wymianę całego powietrza bez strat ciepła. Otwórz okna na 3 do 6 minut (dobrze jest też jednocześnie opuścić zawory termostatyczne grzejników), a następnie zamknij je, aby pomieszczenie mogło się ponownie ogrzać.

Możesz też wietrzyć każde pomiesz czenie po kolei, ale pamiętaj, że co najmniej dwa okna naprzeciwko muszą być otwarte. Tylko wtedy powstanie przeciąg.

W upalne dni należy wietrzyć mieszkanie

W optymalnych temperaturach można bezpiecznie pozostawić otwarte skrzydła na dłuższy czas. Zapewni to stały przepływ powietrza. W upalne dni zaleca się wietrzenie mieszkania w taki sam sposób jak zimą, ale najlepiej rano lub wieczorem, gdy temperatura na zewnątrz jest jeszcze niska.

Zalecamy również użycie wentylatora, aby poruszyć powietrze dalej i stworzyć przeciąg.

Dobrym sposobem na utrzymanie zdrowej i przyjemnej atmosfery jest regularna wentylacja. Jednak najlepszą opcją dla uzyskania najlepszych parametrów powietrza jest wentylacja grawitacyjna i nawiewniki okienne. Aby zminimalizować ingerencję w konstrukcję ramy, warto zamontować je zaraz po zamówieniu okna.

Oceń ten post